Pěkný den, Žaneto. Vybírám nové plavky a přestože jsem po dvou dětech, chtěla bych dvoudílné, zdají se mi pohodlnější a praktičtější. Ale přesně nevím, na co při výběru větší velikosti (cca o 2-3 konfekční čísla) dávat pozor. Iveta, Úvaly

Pěkný den, milá Iveto. Vím, pro někoho je léto příležitostí k tomu, aby světu ukázal své dokonalé tělo, některé zase hledáme způsob, jak se pohodově opalovat, cáchat se s dětmi ve vlnách, ale svou postavu v plavkách spíše ukrýt. Věřte tomu, že někdy stačí málo, abychom se i v tom malém kousku „svrchního“ oděvu cítily perfektně, schovaly to, co má zůstat ukryto a vystavily na odiv partie, na které můžeme být pyšné.

Důležitý je vždy střih plavek, ten musí lichotit vaší postavě. Zaměřte se v první řadě na fazónu plavkové podprsenky a na střih kalhotek. Ženy někdy při nákupu zapomínají na velikost a typ své postavy a až doma v klidu si uvědomí, že z minitrojúhelníčků jim prsa vypadávají a spíše než šňůrku u bokových kalhotek by přivítaly vyšší kalhotky s klasickou gumou. Vybírejte střih plavkové podprsenky a kalhotek v klidu a vše si důkladně vyzkoušejte v kabince. V kabince si poskočte, rozpažte, předkloňte i párkrát dřepněte. Plavky, stejně jako spodní prádlo, obchodníci na výměnu neradi berou.

V plavkách chceme mít svůdný dekolt: zaměřte svoji pozornost na košíčky. Uvědomte si, že plavkové podprsenky mají různé košíčky. Existují např. pojíždějící trojúhelníčky na vázací šňůrce, které jsou vhodné pro pevné postavy a menší pevná prsa. Je hodně plavek, které mají nevyztužené košíčky s kosticemi v koších, všité již do pevného obvodu vzadu se zapínáním (podobně jako u podprsenek). Ty poskytují i větším prsům oporu a dokážou je zkrotit např. při plážových aktivitách. Nejoblíbenější fazónou plavek je ta, která se podobá podprsence: s kosticemi a tence vyztuženými koši. Dokáže vyzdvihnout prsa do očekávané výšky a díky kosticím a tenkému vyztužení zformovat i měkká prsa do svůdného dekoltu. Současným hitem jsou plavkové podprsenky střihu bandeau. Jsou samodržící, nebo s ramínky. Ta můžete uvázat vzadu za krk, vpředu do véčka, mít asymetricky jen jedno. Plavkové podprsenky s řaseným a nabíraným košem zase pojmou menší asymetrii prsou. Ověřte si, zda jsou ramínka vzadu odepínací. Během dne si je můžete střídavě vázat za krk, při opalování rozvázat, aby nezanechávaly bílou stopu.

Máme-li úzký pas a krásné pevné boky, tak je opravdu ukazujme a nosme nízké plavkové kalhotky (bokové, panty nebo vázací na šňůrky). Mnohé z nás však mají na bříšku výraznou tukovou vrásu či jizvy a strije a spíše by uvítaly elegantní způsob, jak tyto problematické partie schovat. V nabídce kalhotek naleznete např. kombinovaný střih s nastavitelnou výškou. Mají ozdobnou pasovou légu a jejím ohrnutím získáte nízké kalhotky bokové. Při opalování si légu ohrnete dolů, na plavání si ponecháte vyšší variantu. Existují také tzv. variabilní pasové kalhotky vhodné pro větší velikosti. Efektní řasení na bocích nebo předním díle ukryje problémové partie bříška i boků.

Doporučuji ženám, aby se vyhnuly plavkám s velmi jemným materiálem. Plavky nejsou prádlo a nechceme, aby o nás prozradily vše. Plavkovina musí mít svoji funkční gramáž. V plavkách jezdíme na klouzačkách, poposedáváme v písku i na kamínkách. Materiál musí odolat námaze, slunečnímu záření, opalovacím krémům, našemu potu i zrádné sladké i slané vodě, která dokáže přes tenký materiál vše odhalit. Nezapomeňte také při výběru vzorů a barev na pravidlo stylistů – u plavek výrazný detail (nápadný vzor, ozdobu, barevnou kombinaci, sponu atd.) vybírejte na ty partie, které chcete zdůraznit! Letos frčí florální (květinové) vzory, retro geometrie i NAVY (námořický) styl.

Pokud patříte ke stydlínkům, uvažte si přes plavky pareo vždy, když se zvednete z lehátka. Většina plavkových materiálů renovovaných značek už má rychleschnoucí efekt. Přesto se často setkávám s praktickým názorem žen, které si kupují k jedné podprsence, z hygienických či zdravotních důvodů, dvoje kalhotky. Po plavání si obléknou suché. Je to myslím dobrý nápad. Můžete vyzkoušet – jedny odvážné a druhé praktické.

Tipy:

Podprsenku typu bandeau můžete nosit bez ramínek, bokové kalhotky na šňůrky uvítají štíhlé krásky s pevnými boky.

Podprsenka s řasením pojme i asymetrická ňadra, u kalhotek si můžete libovolně nastavit výšku. Bok a zadní díl je jednobarevný, přední s výrazným vzorem.

Jemný geometrický vzor je u tohoto modelu doplněn výraznými barevnými detaily. Červená paspule v dekoltu i ozdoba na středu přitáhne pozornost. V nabídce až do velikosti košů J. Vázací šňůrky v kalhotkách mají stejný barevný akcent.

Variabilní kalhotky s ohrnovacím lemem – z pasových získáte bokové

Potřebujete také poradit například s výběrem vhodného prádla? Napište paní Žanetě svůj dotaz a ona vám ráda pomůže váš problém vyřešit.

Profesionální stylistka prádla z Triola a.s. Na ŽenyDívky.cz pro vás připravuje módní poradnu.