Pěkný den, Žaneto, chci se zeptat na váš názor, jak správně prát podprsenky a kalhotky. Já bych to naházela do pračky, ale máma tvrdí, že je lepší prát prádlo v ruce. S tím dost nesouhlasím, co si myslíte Vy? Děkuji, Katka.

Milá Katko, řekla bych, že je to jasný příklad moderního a tradičního přístupu k životu. A pravdu máte obě. Způsob praní a péče o prádlo jsou velmi důležité, správné zacházení prodlouží jeho krásu, kvalitu a hlavně funkčnost. A také vám ušetří i nějakou tu stovku a pomůžete životnímu prostředí. Každý výrobce uvádí na štítku materiálové složení výrobku a v jednoduchých ikonách doporučený způsob praní – např. praní v ruce nebo max. stupně Celsia, při kterých je možné prádlo v pračce prát – většinou na jemný program. Než toto solidní výrobce doporučí, protočí se ve fázi vývoje  prototypy tvého modelu v pračce při desítkách zkušebních pracích procesů, a to na vyšší i nižší stupně, na vyšší i nižší počet otáček.

V každém případě, pokud perete prádlo v pračce, neházejte jej tam jen tak – k ostatním věcem. Podprsenku zapněte, jako byste ji měla na sobě a poté vložte do sáčku na praní spodního prádla. Prací sáček má několik účelů. Chrání ramínka a obvody před natažením pro případ, že by se zamotaly do ostatního oblečení. Zabraňuje háčkům, aby mohly ničit a trhat ostatního jemné oblečení. A také chrání jemný materiál tvého prádla např. před zipy a agresivními prvky ostatních věcí v bubnu. Nevím, Katko, kde prádlo nakupujete, ale už se mnohokrát stalo, že při nesprávné péči o prádlo se z koše uvolnila kostice – a ta by mohla poškodit pračku či zastavit proces praní. Sáček na praní prádla je nutností. Rozhodně také neperte prádlo na vyšší stupně, než uvádí výrobce. A hlavně nikdy nemáchejte podprsenky či kalhotky v aviváži. Aviváž snižuje elasticitu vláken Lycra (které je obsaženo v prádlových úpletech, krajkách i vyšívaných tylech) a způsobuje také zešednutí barev. Po vyprání nedávejte podprsenky do sušičky – ta ovlivňuje jejich elasticitu, stejně tak jako aviváž! Košíčky jemně vytvarujte do původních tvarů a zavěste na středu-sedlu (místo mezi koši) na šňůru či na drát sušáku, popřípadě je můžete sušit v takto rozloženém tvaru. Nikdy je nesušte na přímém, ostrém slunci.

Samozřejmě, že nejvíce šetrný způsob, jak vaší podprsence navrátit čistotu, je vyprat ji v ruce. Při praní v ruce se můžete detailně zaměřit na konkrétní, nejvíce namáhaná, zašpiněná či propocená místa. Prádlo nejprve namočte do vlažné vody s rozpuštěným práškem a krátce promněte. Pak proces opakujte v teplotě vyšší – v teplotě „na ruku“. Po ručním vyprání jednou dvakrát vymáchejte ve vlažné a pak studené vodě a jemně z prádla vymačkejte vodu. Nijak podprsenky nekruťte, abyste neponičila jemné nitě a stehy či tvar kostic. Při praní v ruce je podprsenka v prací lázni kratší, ale o to intenzivnější, dobu. Také máchání je k materiálům šetrnější. A opět – jsou dva ideální způsoby, jak podprsenky vysušit – buď je položte na rovny nesavý povrch (např. na dráty sušáku), nebo je pověste, ne za ramínka, ale za střed-sedlo podprsenky. Koše podprsenky nikdy neprolamujte – ani při praní ani pak při sušení či uschování v prádelníku. Pěkně a přehledně je uložíte, když je dáte do šuplíku rozložené na šířku košů za sebou – jako listy v kartotéce.

Potřebujete také poradit například s výběrem vhodného prádla? Napište paní Žanetě svůj dotaz a ona vám ráda pomůže váš problém vyřešit.

Profesionální stylistka prádla z Triola a.s. Na ŽenyDívky.cz pro vás připravuje módní poradnu.