Ahoj Žaneto, pamatuji si, že jsi moderovala přehlídku pro boubelky u nás v kulturním domě. Ale dnes se tě chci zeptat, proč se říká, že kulatá prsa jsou sexy? Proč ne ostatní tvary? My ženy plných tvarů a boků máme prsa spíše jako bochánky, trochu rozlité do všech stran. Hanka, Ústí nad Labem

Milá Hanko, nedalo mi to a začala jsem pátrat. Kulaté jsou sexy! Ale proč? Proč ne prsa špičatá, placatá, poddajná a měkká? Vypadá to, že odpověď má několik rovin. V první úrovni stojí fakt, že vitalita a mládí je prezentováno plností a pevností postavy, tedy i prsou. A pak tu jsou i historické (vývojové) souvislosti a vzorce chování, podle kterých se muži i ženy řídí. Dočetla jsem se, že koule je symbolem dokonalosti a dokonalý kulatý tvar má magický harmonizující účinek – na všechno, tedy i na člověka.

V minulosti lidé častěji než nyní čelili každodennímu nebezpečí, byli více spjati s přírodou a odkázáni na její rozmary. Byli častěji ohrožováni na životech. Proto rádi vídali na obloze zářící kulaté slunce  – to byl symbol stálosti a jistoty. Když slunce nevysvitlo, tak si toužebně přáli, aby tomu tak bylo, protože slunce znamenalo teplo a budoucí úrodu. V přírodě většina pro člověka důležitých plodin a semen má kulatý a oválný tvar (např. čočka, hrách, oves, mák, kukuřice, zelí, kapusta, dýně, jablka i brambory). Kulaté plody zajišťovaly přežití a budoucí úrodu. Představovaly tedy naději a budoucnost. I kapka vody je zakulacená, stejně jako mísa plná jídla, vajíčka, kulatý pecen chleba či kulatý stůl, u kterého jsou si všichni rovni. Právě kulatost prezentuje vitalitu, mládí, pevnost a plodnost. Opakem je povadlost (placatost a splihlost).

V minulosti lidé velmi přesně vnímali, že nepravidelná, ostrá a hranatá část přírody je nebezpečná a nepřátelská. Prezentovala se agresivními tvary, např. nepravidelnými hroty meteoritů, ostrými štíty nevlídných hor, kamením, ostrou zbraní v rukou válečníka. Vždy znamenala pro člověka nebezpečí a pohromy.

A teď považte, že žena má na svém těle hned několik harmonizujících lokací – dvě polokoule vpředu a dvě vzadu – proto má její oblá silueta pro mužské oko tak lahodný účinek. Muž má rád chvilkovou agresi, skutečně ho může vzrušovat pověstná špičatá podprsenka v legendárním klipu zpěvačky Madony. Na druhé straně má „doma“ rád obliny, klid a harmonii – chce prostě své jistoty, koule, polokoule.

V jistém věku (hlavně po dětech) už má málokterá žena plná kulatá prsa. Také ženy boubelky, jak píše Hanka, nemívají tento ideální tvar. Pokud vám smím doporučit, tak z toho nedělejte tragédii. Vybírejte si podprsenky s T-švem, tedy takové, které mají košíčky sešité ze tří dílů a které i z povadlých prsou zformují sexy dekolt a pěkně kulaťoučké harmonizující lokace – tedy alespoň to tak v triku, v topu a ve svetříku bude vypadat.

Potřebujete také poradit například s výběrem vhodného prádla? Napište paní Žanetě svůj dotaz a ona vám ráda pomůže váš problém vyřešit.

Profesionální stylistka prádla z Triola a.s. Na ŽenyDívky.cz pro vás připravuje módní poradnu.