Dobrý den, chci se zeptat vaší stylistky Žanety, jak je to s barevnými trendy pro letošní rok a jak moc se barvy prosazují při výběru spodního prádla? Jsem asi trochu konzervativní, kupuji dvě až tři barvy. Měla bych to změnit? Jana P., Bohuslavice.

Pěkný den, milá Jano, jak sama zmiňujete, v módním průmyslu vládnou trendy a ty se mění i několikrát do roka, resp. každou sezónu. Hlavně proto, aby výrobci měli stále nové a nové zboží k prodeji. Barvou letošního roku (a měla by vydržet celý rok) je inspirativní, mystická i duchovní ultra violet – tedy sytě fialová s nádechem do modra.

Ultra violet PANTONE.

Výběr barvy roku není nahodilý, vybírá a určuje jej celosvětový specialista na barvy, společnost Pantone Color Institut – tedy největší machr na barvy, který dává základ všem barevným vzorníkům, vyvíjí nové odstíny atd. Známý je především mezi výrobci barev, nátěrových hmot, mezi tiskaři, barvíři vláken i umělých hmot.  Odstín a výběr barev pro cokoliv se prostě určuje podle vzorníku “Pantonek“. Tento světový hráč určuje barvu roku, na jeho volbu navazují pak ostatní obory, tedy i designéři a výrobci látek.

Společnost Pantone bere při volbě barvy roku v úvahu i to, jaká je například hlavní nálada ve společnosti, v kultuře, v designu anebo právě v módě. Podle ní čerpá letošní ultra violet z odkazu psychetetického Davida Bowieho, poté i Prince. Ultra violet evokuje vesmír a celé jeho tajemno, působí mysticky, provokativně, ale současně probouzí kreativitu a dává naději v lepší zítřky. Fialová se nám letos snaží pomoci v našem aktuálním rozpoložení, chce nám dát to, po čem zrovna nejvíce toužíme. Podle Pantone dokonce podporuje i vynalézavost a vizionářské myšlení, spiritualitu, meditace a mystiku.

Barva roku není izolovaným projektem, budeme se setkávat s jejími kombinacemi, různými odstíny a tóny v mnohých lidských činnostech a oborech. A budete překvapena, jak nápadité kombinace to budou. Uvidíte je nejen v módě, ale i v prodejnách nábytku, v dekoracích, ve stavebnictví, v kadeřnictví i v psích salonech.

Ovlivní barva roku, ultra violet, i barevné trendy v prádle? Určitě se v průběhu roku setkáte v obchodech s jemnými tóny violet (lila), ve florálních či geometrických motivech na prádle může ultra violet i dominovat. Ale nezapomeňte, že barvu u prádla vybíráme i prakticky – pod tmavá trička a topy si zvolíme tmavou barvu podprsenky, pod světlou halenku pak světlou, ideálně tělovou. Samozřejmě, když v létě odložíme svetry a chceme, aby nám prádlo vykukovalo z výstřihu či spadlého „ramena“, zvolíme trendy barvu a design. A to může být pro letošek právě ultra violet a její jemné prádlové odstíny.

Profesionální stylistka prádla z Triola a.s. Na ŽenyDívky.cz pro vás připravuje módní poradnu.