Garfield se poprvé objevil už v roce 1978, takže ano, letos 19. června mu bude už čtyřicet let! I když jeho počátky byly nejisté, rychle se stal jednou z nejpopulárnějších komiksových postav vůbec. Ale měl vážně namále – původně měl být totiž hlavním hrdinou Garfieldův pán Jon. Jenže tvůrci, Jimu Davisovi, bylo doporučeno, aby se víc soustředil na kocoura – a vyplatilo se. V roce 2013 vycházel Garfield najednou už zhruba v 2 580 novinách a časopisech a dostal se i do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrozšířenější komiksový strip.

I když měl Davis původně ambice cílit víc na satiru a zapojit do děje i politiku, tak rychle tyhle věci opustil. Hlavně proto, že (jak sám přiznává) o politice zase tak moc neví. Tudíž Garfield staví na humoru, ve kterém se najde opravdu každý. Lenost, spánek, jídlo, kafe, diety, lásky, trapasy, cynismus, pondělky. Díky tomu neexistují žádné bariéry, žádná země, kde by hrozilo, že Garfielda nepochopí. Jeho vtipům se může stejně smát Američan, Asiat i Čech. Žádný nebude znevýhodněný.

Garfield je poměrně stabilní série, ale přesto se pomalu, ale jistě vyvíjí. Z počátku se v komiksu objevoval jen Jon, Garfield a pes Odie… plus Jonův brácha. Ten ale rychle úplně zmizel (nechal po sobě právě jen toho psa Odieho) a nahradily ho jiné postavy. Kupříkladu nejroztomilejší kocour na světě Nermal (kterého Garfield samozřejmě nenávidí).

Postupně se měnil i sám Garfield. Z počátku to byla opravdu jen tlustá kočka, ale s léty se polidšťoval, zvětšovaly se mu oči, tlapky měnily v ruce a naučil se chodit po zadních.

Nedávno došlo v sérii (a dostalo se to už i do českého komiksového vydání) k závažné změně. Garfieldův pán, milostný zkrachovalec Jon, konečně navázal milostný vztah – a trvalo mu to „jen“ necelých 40 let. Jeho objektem není nikdo jiný než Garfieldova zvěrolékařka, která se v komiksu objevila poprvé už v roce 1979. Ano, jsou to skutečně ty nejdelší námluvy v historii světa.

Garfield slaví úspěchy i mimo komiks. Má za sebou dva animované seriály, dva celovečerní hrané filmy a tři počítačem animované snímky. A to nemluvíme o figurkách, tričkách, plakátech, nálepkách a obrázcích na všem možném. Garfield je prostě ikona. I u nás nezůstalo jen u jedné stripové řady. Kromě pravidelné série vycházely kupříkladu barevné vázané speciály či tematické výběry. Vycházel i komiks pro mladší čtenáře, inspirovaný Garfieldovým animovaným seriálem. A velmi úspěšné byly i „activity booky“ – knížky luštění a hádanek propojených Garfieldovými hláškami.

V Čechách začal vycházet Garfield už v roce 1997, a tudíž u nás vychází už přes dvacet let. Je to ten nejdéle vycházející komiks v této zemi… aspoň hned po Čtyřlístku. A tento rok v červnu vychází slavnostní padesáté číslo! K tomu se plánuje i základní změna – celá série, do té doby černobílá, začne vycházet v barvě.

Foto: archiv/PR/Nakladatelství CREW

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.