Aktuální mrazivé počasí, které trápí celou Českou republiku, vzbudilo v lidech vlnu solidarity. Armáda spásy v posledních dnech eviduje příliv tisíců takzvaných nocleženek, které zajistí bezdomovcům přespání v teple, jídlo a možnost osobní hygieny.

„Velmi Vám děkujeme za obrovskou vlnu solidarity, kterou v těchto mrazivých dnech lidem bez domova projevujete. V této zimní sezoně jste již zakoupili 9000 nocleženek a další přibývají,“ stojí na stránkách noclezenka.cz, projektu Armády spásy.

Jedna nocleženka stojí 100 korun a člověk ji může během pár sekund zaplatit on-line přes portál darujeme.cz. Tím dopřeje jednomu bezdomovci pobyt v teple na jednu noc. „Člověk bez domova má v rámci noclehu zajištěnou i polévku s pečivem, teplý nápoj a má možnost se osprchovat a provést osobní hygienu,“ píše se na webu.

Armáda spásy má noclehárny v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Šumperku a Havířově. Po poslání stokoruny na její účet přijde dárci do několika dní e-mail s poděkováním a dalšími informacemi o projektu. Každá nocleženka má evidenční číslo a jakmile ji konkrétní člověk využije, bude dárce znovu informován.

Uplatnění daru může trvat

Ačkoliv obrovské mrazy panují zejména tento týden, nemusí být daná nocleženka nutně uplatněna v nejbližších dnech. Jsou totiž rozdávány postupně po celou zimu až do konce května. Hlavním důvodem je kapacita míst. Velký příliv nocleženek naráz jednoduše nepojme všechny dostupné noclehárny například během jednoho týdne.

Lidé mohou bezdomovcům pomocí i jinými dary, než jen posláním stokoruny. Na jakoukoliv pobočku Armády spásy mohou přinést také materiální dary: teplé oblečení, boty, čepice, rukavice, šály, deky, spacáky a podobně.

Příběhy klientů Armády spásy si můžete přečíst jejím webu.

Autor: -aka-

Foto: Facebook/Armáda spásy

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.