Také to znáte, celý den lítáte jako veverka v bubnu… Děti, partner, práce, domácnost… Prostě věčný kolotoč! Míváte někdy pocit, že životem běžíte a za patami máte rozjetý parní válec? Vlastně ani nevíte, kdy nabral váš život tohle zběsilé tempo. Jedno je jisté: potřebujete ubrat a někdy také myslet sama na sebe!

Večer se převalujete v posteli a říkáte si, že už to budete muset nějak řešit. Přemýšlíte, jakých povinností byste se mohla zbavit. Jenže jakých? Děti musí mít vše, co potřebují, manžel samozřejmě také. Doma je třeba mít útulno, uklizeno, nakoupeno a navařeno. To je bez debat. V práci je nutné podávat nejlepší výkony včetně všech úkolů navíc. Každý přeci ví, že dneska sehnat práci je těžké, takže zatnete zuby a nával vydržíte. Cvičit potřebujete, abyste byla štíhlá a zdravá a pečovat o přátele je přeci samozřejmost, bez nich by život nebyl úplný.

Možná vás to uklidní, ale podle psychologů nemusíte hned pálit mosty a překopat si život naruby. Vlastně někdy stačí jen málo. Zkuste si masu povinností rozkouskovat na menší, zvladatelnější úkoly a určete, které mají přednost. Představte si, že se snažíte vypít nějaký hodně nechutný koktejl z ingrediencí, které nesnášíte. Také nevyzunknete celou sklenici naráz, ale budete pít po doušcích. Zde je strategie na rozvržení času, která vám pomůže:

Pište si seznam. Dejte si tu práci a poznamenejte si všechny povinnosti, které musíte udělat. Vyplatí se to. Jedině tak máte šanci zjistit skutečný rozsah svých úkolů. Perfektně vám to pomůže zorientovat se především v guláši pracovních povinností. Navíc tuto radu oceníte i v osobním životě.

Vyškrtávejte. Opět si vezměte tužku a papír a napište si úkoly, do kterých se vám opravdu za žádnou cenu nechce. Určitě tam najdete některé, co můžete s klidným svědomím vypustit úplně. Například přerovnávání skříně nebo přesazování květin klidně počká do jara. A ty ostatní zkuste udělat přednostně, ať už vám neotravují život.

Naučte se třídit. Zkuste rozřadit úkoly podle významu a naléhavosti. Určete, co je nutné udělat ještě dnes, co počká a co lze odložit na neurčito. Mnoho lidí má totiž tendenci rozmělňovat svoji energii a čas na plnění nepodstatných úkolů. Buchtu přeci nemusíte upéct dneska večer, dětem můžete ke snídani namazat chleba, nebo ne?

Soustřeďte se. Když se pustíte do zdolávání úkolu, oddejte se už pak jen této činnosti. Nenechte se rozptylovat maily a zprávami na sociálních sítích nebo seriálem v televizi.

Naučte se říkat ne. Naučit se tuhle jednoduchou věc je velice užitečné. Ušetří vám to totiž spoustu času, který byste strávili něčím, co vás vůbec netěší. Své NE nemusíte omlouvat ani vysvětlovat. Je to jeden ze základních pilířů asertivity.

Pomoc na dosah
Máte-li pocit, že provést změny nezvládnete sami a pod tíhou povinností a nelehkého životního údělu se hroutíte, nestyďte se požádat o pomoc odborníka – psychologa nebo životního kouče. Zkuste začít s jeho pomocí. Zároveň si najděte nějakou „vrbu“ – blízkou osobu z okruhu rodiny či přátel, s níž budete moci sdílet své trápení a starosti a získáte v ní oporu.

Foto: Profimedia.cz

Šéfredaktorka časopisů POPCORN, Top dívky a webu ŽenyDívky.cz.