Připravili jste svým ratolestem dva skvělé měsíce prázdnin, které jste prozářili nezapomenutelnou atmosférou volnosti, hraní, lenošení a ponocování – svolili jste k mnoha ústupkům. Jak nyní zařídit to, aby pro malé školáky byl přechod do náročného vzdělávacího systému, co nejméně stresující…?

Návrat z dovolené

S plynulým přivyknutím na běžný režim souvisí například načasování návratu z dovolené, který byste neměli plánovat na poslední chvíli, ale alespoň několik dní před nástupem dětí do lavic. Pokud je začátek školy ostrý bez jakékoliv předchozí přípravy, dítě se na změnu nemusí dobře aklimatizovat. To se může projevit například únavou, zhoršenou pozorností nebo špatnými známkami a mít případný dopad na sebevědomí dítěte.

Méně ponocování

Nepravidelný spánkový režim vyvolává únavu – děti jsou podrážděné, protivné, více zlobí a podle odborníků jsou navíc nepozorné a celkově dosahují horších školních výsledků. Zejména u mladších školáků byste měli s končícími prázdninami dohlédnout na pravidelný odchod do postele nejpozději v 9 hodin, nehledě na to, jak moc se brání.

Příprava na školu

Děti potřebují určitý řád i během prázdnin. Není proto vůbec na škodu, když jim volnou zábavu proložíte nějakou domácí povinností, drobným úkolem, venkovní fyzickou aktivitou apod. V posledních prázdninových dnech přichází čas na úkoly a osvěžení učiva probíraného před prázdninami. Význam má i několikaminutové nenáročné cvičení, krátký diktát, pár matematických příkladů nebo čtení se zapamatováním. Školáci si tak lépe přivyknou na měnící se režim a ve škole potom budou více soustředění. Vaše důslednost se vyplatí i v případě velkého odporu, jde přece o jejich dobro.

Foto: Depositphotos/Goodluz

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.