Kdo vlastně jsou dívky Pin-up? Kde se vzaly? A proč jsou stále tak atraktivní a vzbuzují obdiv?

Z historie Pin-up

Ačkoliv se kultura Pin-up ilustrací vyvíjela dlouho, vlastně již od 30. let minulého století, skutečný boom zažily tyto obrázky během druhé světové války. Pin-up vlastně znamená přišpendlit. A protože si muži a zejména vojáci většinou vyvěšovali/špendlili obrázky krásných, svůdných žen, začalo se jim zkrátka tak říkat.

Pin-up girl ilustrace zobrazuje ženu s celou postavou v oblečení, které zdůrazňovalo ladné ženské křivky (plavky, prádlo, nebo jiné vyzývavé oblečení). Charakteristickým znakem bylo i vyjádření určitého děje pomocí prostředí, ve kterém se dívka nacházela. Až do 30. let bylo nemyslitelné, abyste v novinách nebo časopisech narazili na byť lehce erotické kresby nebo fotografie. Ve chvíli, kdy vznikl první dívčí kalendář, jehož obrázky zaplnily zdi garáží a dílen po celých spojených státech, vycítily i některé magazíny (např. Esquire) budoucnost pin-up artu. Obrázky svůdných a krásných dívek se pak pravidelně objevovaly i v jejich vydání. A právě v té době vznikly typické ilustrace, které přetrvaly dlouhých 50. Let.

 

Tip na akci:

Největší koncentrace pin-upek je zaručeně k vidění na letním hudebním festivalu Rockabilly CZ Rumble (www.rockabilly.cz/rumble). Můžete se o tom přesvědčit zase v létě – 28. července 2018  v Lesním divadle v Řevnicích, kde se tato akce koná.

Jakkoli byla 2. světová válka ničivá pro celý svět, pro pin-up art znamenala 40. léta éru rozkvětu nebývalých rozměrů. Nebylo vojáka, který by neměl obrázek s Pin-upkou.

Vše kolem hudebního žánru rockabilly najdete na webovém portálu www.rockabilly.cz.


Pin-upky dnes

Zajímavé je, že se tato vlna opět vrátila a začala být populární i v Evropě. A tak i dnes můžete na tematických akcích ve stylu Rockabilly zahlédnout mnoho načesaných dívek a žen, v krásných šatech. Jsou sice většinou potetované a leckdy mají i nějaký piercing, ale základní kritéria tzv. Pin-upek splňují.  Obliba oblékání ve stylu 50. let je vidět i při slavnostních životních událostech, jako jsou plesy a svatby. Naštěstí i u nás máme stylistky a krejčovské salony, kde se věnují tomuto trendu. A zvláště v dnešní době je pohled na ženy s rudou rtěnkou, úzkým pasem, širokou sukní se spodničkou a důmyslnými účesy zpestřením nejen pro mužské oko. Je to zkrátka móda slušivá a není ženy, která by nemohla být ta správná Pin-upka.

Letos dokonce vznikl první český focený pin-up kalendář, jehož koupí přispějete na dobročinné účely.

 

Jak tedy vypadá Pin-up girl?

Pin-up girl je vždy běloška (dnes již neplatíJ)
Pin-up girl se vždy usmívá (někdy špulí pusinku v úleku či údivu, ale i tehdy se trochu usmívá)
Pin-up girl má nápadně červené velmi plné rty.
Pin-up girl má velmi vyvinuté poprsí.
Pin-up girl má extrémně dlouhé, ovšem nikoli hubené nohy.

Odkazy na stylovou módu a účesy, které najdete na Facebooku:

Lady AnnaHell – krejčovský salon
Rock and Rolla – krejčovský salon
Lady Bow – vlasové doplňky a stylové účesy
Hanny Pohotography – 1. kalendář českých Pin Upek (jehož koupí podpoříte Azyl Matýsek)

Text: Zuzana Židlická, Rockabilly CZ
Foto: Jan Hrdý (archiv Rockabilly CZ), titulka kalendáře/ Hanny Kronďáková

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

1 komentář

  1. Pin-upky nikam nešly, ty tu byly vždyyyyy!!! Pár těchto dívčin znám a mohu říci, že to nejsou žádná ořezávátka, jak si možná mnoho lidí myslí. Jsou to super kočky a ve svých profesích opravdové odbornice. Kdo má pochybnost, ať určitě vyrazí na Rockabilly CZ Rumble, já to už zažil :SUPER zábava, mohu jen doporučit!!!!!!

Comments are closed.