Naši předkové mysleli v mnoha ohledech o dost praktičtěji než my a vytvořili spoustu věcí, jejichž užití se dnes zdá možná až nesmyslné. Připravili jsme pro vás pět faktů, které vás poučí a možná i pobaví.

  1. Malá kapsička na džínech – k čemu je doopravdy určena?
    Je příliš malá na to, aby se do ní vešel kapesník či klíče, a tak je často využívána jako místo pro uložení mincí či kondomu. Jaký je ale její původní smysl? Rozluštění se skrývá na webových stránkách džínové společnosti Levi’s: kapsička byla původně zhotovena pro uložení kapesních hodinek! Ty se dříve nosily na řetízku a ukládaly do kapsy u vesty.  V 19. století však dělníci vesty přestali nosit, na což zareagovali producenti kalhot a kapsičku všili do kalhot. Kapesní hodinky jsou již dávno z módy, ale ona úložná prostora zůstala a vy ji dnes můžete používat dle libosti.

  2. Bambule na čepici – co je na tomto módním doplňku zajímavého?
    Bambule se poprvé objevila na čepicích francouzských námořníků v 18. století. Proč? Stropy a zárubně tehdejších lodí byly příliš nízké, a aby si námořníci neustále neotloukali hlavu, byl na jejich čepice přišit tlumící prvek – bambule. Ty se ujaly a později je začali nosit i příslušníci vojenských jednotek. Příslušnost k té či oné jednotce vojáci odlišovali barvou kulatého doplňku.  

  3. Poutko na zadní straně košile – užitečný prvek nebo nezajímavý módní detail?
    Poutko na košili bylo vymyšleno v šedesátých letech v USA. Důvod jeho vzniku byl prostý: šlo o to, aby si žáci mohli před hodinou tělocviku košile pověsit, a tak zabránit jejich pomuchlání. To ale není všechno. Poutko vzadu na košili sloužilo též jako jakýsi sociální status – pokud byl muž ve vztahu, poutko odstřihl, a tím dal najevo, že jeho srdce je zadané. Milá tradice, která upadla v zapomnění…

  4. Puky na kalhotách – kdo vymyslel tuto noční můru všech, co se lopotí u žehlicího prkna? Zdůrazněné ohyby na kalhotách mají svůj příběh, který nás zavede až do 19. století. Tehdy byly evropské státy hlavními producenty kalhot pro formální příležitosti a své zboží vyvážely do celého světa. Lodní doprava nebyla nejlevnější a tak se výrobci snažili kalhoty složit do co nejmenšího tvaru, a tím na dopravě ušetřit. Díky přehýbání a dlouhému cestování vznikly na kalhotách puky, které nešly rozžehlit. Snahy o jejich odstranění vešly vniveč a z puků se stal módní trend.
  5. Díra v naběračce na špagety – ozdoba nebo praktická pomůcka?
    Používáte při nabírání špaget speciální naběračku s dírou uprostřed? Možná ani netušíte, k čemu je původně určena, a přitom se jedná o praktickou pomůcku. Jde totiž o odměrku! Množství špaget, které se do ní vejde, představuje doporučenou porci pro jednu osobu.

Foto: Depositphotos