Předvánoční úklid klepe na dveře a my vám přinášíme několik rad a tipů, se kterými zvládnete uklidit koupelnu během chviličky a bez velké námahy. A protože chemických prostředků máme ve svém okolí mnoho, najdete v článku i recepty na vlastní čistící přípravky.

Jak vyčistit dlaždice na zdi?

Vápenných usazenin a zbytků mýdla zažraných do spár se nezbavuje zrovna lehce. Zkuste náš tip: do rozprašovače nalijte trochu prostředku na mytí nádobí a dlaždičky směsí postříkejte. Nechte chvíli působit a poté plochu dlaždic otřete kuchyňskou papírovou utěrkou.

Budete překvapeni, jak snadno se kachličky vyčistí. Spáry lze navíc dočistit pomocí starého kartáčku na zuby, na který nanesete trochu prostředku na mytí nádobí či tekutého prášku – a lehce drhnete. Pak už jen dlaždice opláchněte vodou, setřete stěrkou na okna či osušte hadříkem.

Spáry podlahových dlaždic budou opět zářit, když je vyčistíte naší směsí. Do misky s trochou vody nasypte prášek do pečiva, dobře promíchejte a směs nanášejte do spár kartáčkem na zuby. Lehce vydrhněte, otřete a je hotovo.


Prostředek na nádobí s vůní okurky, FeelEco, 59 Kč

Co s otravnými usazeninami vodního kamene na baterii?

Se štětcem či tužkou se skleněnými vlákny to půjde snadno! Běžně se s nimi čistí elektronické kontakty, ale i jako pomocník do koupelny jsou k nezaplacení. Místa s usazeninami lehce vydrhněte, poté opláchněte vodou a otřete hadříkem. Nemusíte se bát, že by došlo k poškrábání baterie, skleněná vlákna jsou i k tomuto povrchu šetrná.


Brusná tužka, v online-shoping.cz 381 Kč

Zářivě bílá vana?

Žádný problém! Vany mohou získat při dlouhodobém používání zašedlý nádech, je to díky usazeninám, se kterými se nebojuje snadno. Není však k tomu potřeba kupovat chemické prostředky, vystačíte si s tím, co máte doma. Smíchejte 2 polévkové lžíce soli se sklenicí octa a nechte den odležet. Poté směs nalijte do rozprašovače, plochu vany jí postříkejte a za pomoci houbičky vydrhněte. Pokud jsou skvrny velké, lze na houbičku nasypat jedlou sodu a vanu ještě jednou vydrbat. Směs i sodu nechte chvilku působit a poté opláchněte vodou. Uvidíte, že vana bude zářit jako nová.

Čištění odpadu jako noční můra?

Nemusí to tak být! Nejprve je třeba odpad osvobodit od zachycených vlasů a usazenin. Použijte jednorázové rukavice a pokuste se vytahat z odpadu co nejvíce. S odstraněním vlasů vám velmi dobře pomůže malý háček (třeba ten na háčkování). Poté do odpadu nasypte balení prášku do pečiva a zalijte ho asi 1 dcl octa. Prášek do pečiva i ocet spolu začnou ihned reagovat a pěnit. Jakmile je tato reakce u konce, pusťte horkou vodu a odpad dočistěte kartáčkem na zuby.

Kámen usazený v záchodové míse nebudí dobrý dojem. Použít lze přípravek z drogerie, nebo si snadno vyrobit vlastní prostředek. K výrobě čistících tablet potřebujete: 100 g jedlé sody, 30 g kyseliny citronové, 5 kapek éterického oleje dle vlastního výběru a lžičku vody. Přísady mícháme v misce tak dlouho, dokud směs nezačne krystalizovat. Poté jí plníme tvořítko na led a směs upěchujeme lžičkou, aby byly tablety krásně kompaktní.

Po zaschnutí tablety vyklopíme a hotové výrobky uložíme neprodyšné (například skleněné) dózy, aby byly připraveny pro další použití. Do toalety vhodíme jednu tabletu a necháme pěnit. Při silném znečištění necháme působit několik hodin. Mísu dočistíme štětkou na záchod a poté spláchneme – hotovo!

Aby koupelna krásně voněla, nakapejte do ruličky toaletního papíru pár kapek éterického oleje a papír umístěte do držáku. Pokaždé, když s ním bude rolováno, dojde
k uvolnění vůně.

Esenciální olej mandarinka, Saloos, 72 Kč

Foto: Depositphotos, archiv firem

1 komentář

Comments are closed.