Nejkrásnější svátky v roce jsou tu a kromě rodinných setkání čeká většinu z nás i spousta dobrého jídla a pití. Opravdu lze o Vánocích nepřibrat? Ano! Ukážeme vám, jak si svátky užít, aniž byste měli černé svědomí.

Cukroví, bramborový salát, vaječný koňak, chlebíčky… a na sportování ani pomyšlení. Rozdíl mezi kalorickým příjmem a nedostatečným výdejem během svátků, se může dramaticky projevit na váze, která na konci čítá o nějaké to deko či kilo navíc.

Vánoce se proto stávají pro mnohé velkou výzvou, ale nemusí to být tak zlé. Nakonec, člověk by si měl o svátcích odpočinout a trochu si dopřát. Jak to zařídit, abyste se po Vánocích nebáli stoupnout na váhu? Přinášíme vám pár užitečných tipů.

  1. Pozor na tuky

Během svátků se není třeba ničeho vzdávat, ale je nutné dávat pozor na to, co nám přistane na talíři. Pokrmy by měly být co nejméně tučné. Místo vypasené husičky zkuste upéct krůtu. Je dietně mnohem příznivější, velmi chutná a váš žaludek a žlučník vám budou děkovat.

Pokud se husy nedokážete vzdát, ukrojte si menší kousek a sundejte kůži. A co kapr? I zde je možné na tucích ušetřit a místo smažené varianty připravit kapra pečeného v troubě, který je také velmi chutný. Skvělou variantou tradičního rybího pokrmu je pečený losos, bohatý na omega 3 mastné kyseliny, který dodá vašemu tělu tak potřebný vitamín D.

Místo kalorické bomby, kterou bývá tradiční bramborový salát, připravte raději jeho odlehčenou verzi. Majonézu nahraďte bílým jogurtem, vyzkoušet lze i variantu bez vajec. Nejlepší přílohou však zůstává čerstvá či dušená zelenina nebo salát, které vás také dobře zasytí.

  1. Jídlo si vychutnávejte

Dobroty na stole vybízejí k tomu, abyste je co nejrychleji snědli, ale stop! Ten, kdo jí pomalu, vyhrává. Tělu totiž trvá připližně čtvr hodiny až dvacet minut než mu dojde, že je syté. Kdo jí rychle, je ve velkém ohrožení, že se nekontrolovaně přecpe.
Jezte proto pomalu a jídlo si vychutnávejte, nejde přeci o žádný závod! Zahrajte si na vánočního degustátora. Cukroví ochutnávejte pěkně po jednom kousku a ne rovnou po hrstech. Požitek z něj budete mít stejně příjemný.

  1. Nejezte, když jste plní

I když vánoční dobroty lákají ke snědení, nekonzumujte jídlo, když máte pocit nasycení. Naše tělo nám tento signál nevysílá jen tak pro nic za nic. Je lepší naložit si na talíř menší porci jídla, než ho přeplnit. Nacpané břicho neznamená pohodu, ale zátěž….

  1. Hýbejte se

O svátcích není na sportování chuť nebo na něj nezbývá čas. Nejtypičtějším pohybem se stává přesun od jídelního stolu na gauč a naopak. Není třeba jezdit ve fitness centru na rotopedu či zvedat činky; nejzdravějším pohybem je chůze. V chladu navíc tělo spotřebuje více kalorií, protože se musí udržet v teple. Zkuste si udělat každý den kratší či delší procházku svižnou chůzí. Když přiberete i své blízké, spojíte navíc příjemné s užitečným.

  1. Méně alkoholu a více vody

S alkoholem zacházejte šetrně – skleničku červeného vína si samozřejmě můžete dopřát, ale zůstaňte raději jen u jedné. Alkohol totiž není jen bohatý na kalorie, ale navíc povzbuzuje chuť na sladké. Dostatečný příjem tekutin – zejména vody, je důležitý pro látkovou výměnu v těle. Její rychlost mimo jiné ovlivňuje i to, jak rychle přibereme. Tip: ke každému hlavnímu jídlu vypijte sklenici vody. Skvělou alternativou je také zázvorový čaj, který potlačuje pocit hladu a podporuje trávení.

Více o zdravém stravování se dozvíte zde

Foto: depositphotos.com