Pátek třináctého nás straší již po staletí, nejde o žádný rozmar moderní doby.  Všechno začalo v pátek 13. října roku 1307, kdy francouzský král Filip IV. Sličný odstartoval na příkaz papeže Klementa V. pronásledování a zabíjení templářů. Tito rytíři pak onen den označili za “ďábelský a nešťastný“.  

Další důkaz o hrozbě tohoto čísla má biblický podtext. Při Poslední večeři stolovalo 13 lidí, tím posledním byl Jidáš, zrádce Krista, kterého ukřižovali na Velký pátek. Strach z třináctky nabyl na takové síle, že má dokonce i svou diagnózu – triskaidekafobie.

Mnoho zemí, zejména Spojené státy, se nešťastnému číslu raději vyhýbají. Budovy nemají 13. patro, ani pokoje či sedadla v letadlech s tímto číslem. Někteří v tento hrůzu nahánějící den raději nevycházejí ven.

Ne všichni se však tohoto dne obávají. Například ve Filadelfii existuje od roku 1936 klub s názvem Pátek 13, který se snaží potírat veškeré pověry spojené s tímto datem. Znáte je všechny?

  • Černá kočka

Asi nejznámější z pověr. Když vám v tento den přeběhne přes cestu černá kočka, znamená to smůlu. Pokud máte takto zbarveného kočičího mazlíčka doma, raději se zdržujte po celý den venku. 

  • Rozbité zrcadlo

Trocha střepů a sedm let smůly. Kdo by o to stál? Dávejte si pozor a zrcadlům, se raději vyhýbejte obloukem.

  • Počet písmen ve jméně

Někteří věří, že pokud vaše celé jméno činí 13 písmen, je to znamení ďábla. Zní to poněkud přehnaně, ale jak vysvětlíte, že právě tato pověra sedí na jména vrahů, jakými byli: Charles Manson či Jack The Ripper?

  • Pravou vpřed

Vykročit levou nohou do nového dne je velmi smolné. Možná bude lepší, když ráno z postele raději vůbec nevstanete.

  • Nevracejte se

Pokud jste si doma něco zapomněli, tak máte smůlu. V pátek 13. se v žádném případě nedoporučuje někam vracet. Když tak učinit musíte, zdržte se tam na chvíli, ať případnou smůlu zažehnáte.

Foto: pixabay.com/MarcVanduffel