V době, kdy se lidé vrací ke všemu přírodnímu a dbají na bio jídlo i kosmetiku, se přímo nabízí vyrábět si kosmetiku doma. Neděste se, moc času to nezabere, je to příjemně voňavá zábava a výsledný produkt může být třeba krásným dárkem k blížícím se Vánocům.

Abychom ale nezůstali jen u teorie, pokusím se vám v následujícím textu nastínit takový malý úvod do výroby přírodní kosmetiky. A vy už sami usoudíte jestli, je dobré se do toho pustit, nebo dáte přednost nákupům v obchodě.

Přírodní ingredience jsou základ

Na začátku je určitě důležité zmínit, že všechny ingredience, ze kterých kosmetiku vyrábíte, by měly být přírodní a v dobré kvalitě. Nemluvím jen třeba o olejích nebo esenciálních olejích, ale také o ovoci, kávě, soli, cukru a dalších ingrediencích, které jsou běžnou součástí výroby. Odměnou vám bude dobrý pocit z voňavé práce a kosmetika, u které víte „co je uvnitř“.

Jedním z nejjednodušších produktů na výrobu je určitě tělový olej – a přitom s ním naděláme hodně parády, když do něj například naložíme hezky vypadající bylinky, je to krásný dárek pro kamarádku.

Jak na to? Nejprve je důležité sehnat nádobu, do které produkt dáme.Pokud má sloužit jako dárek, chtělo by to nějaký hezký obal. Ten seženete v kutilských skupinách, na specializovaných webech nebo ve výtvarných potřebách. Pro vlastní produkt stačí lahvička od šťávy nebo jakákoli jiná je po ruce. Důležité je obal nejprve dobře vymýt a pak vyvařit nebo vydezinfikovat přírodní dezinfekcí bez chemie.

Pak si rozmyslete, pro jaké účely by měl olej sloužit, může být podporou při léčení – když do něj naložíme ty správné bylinky – nebo může být třeba zklidňující. V tom druhém případě je nestárnoucí klasikou levandule ze zahrádky nebo louky. Bylinku nasušíme (ale není to nutné) a vložíme ji do láhve, pak už jen zalijeme vybraným olejem – já doporučuji mandlový v dobré kvalitě. Ten je lehký vhodný skoro pro všechny typy pokožky, třeba kokosový tuhne a to není pro tento účel dobré. V tmavém pokoji či spíži pak necháme olej macerovat. Za pár týdnů máme krásně voňavý tělový olej.

Když byliny k dispozici nejsou, můžeme je nahradit esenciálními oleji. Třeba přidáním citrusového oleje, získáte jemně nabuzující tělový olej. Do lahvičky také můžete přidat třeba malý minerál, vypadá to krásně a účinek oleje se příslušným kamínkem ještě zvýší.

Balzám na rty pro začátečníky

Trochu složitější, ale spíše kvůli ingrediencím než v postupu, je výroba balzámu na rty. Potřebujete včelí vosk, bambucké a kakaové máslo (vše je snadno k sehnání v potřebách na výrobu kosmetiky).

Všechny ingredience necháte rozpustit ve vodní lázni – stačí dát do zavařovací sklenice a v hrnci mít horkou vodu a do ní sklenici vložit. Když se vše rozpustí, promícháme a necháme ochladit, můžeme přimíchat i nějaký oblíbený esenciální olej, ale není to nutné.

Když směs zchladne, přelijeme ji opatrně do připravených vyčištěných nádobek a nakonec necháme ztuhnout. A je hotovo.

Foto: depositphotos/artnature

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.