Venkovní teplota úspěšně klesla až do nepříjemných hodnot. Co to znamená pro naše nohy? Že už nebudou volně dýchat v otevřených botách, ani se jejich pokožka nebude příjemně obrušovat o písek. V uzavřených botách teď častokrát musíme vydržet celý den. Znamená to, že se můžeme o naše nohy méně starat? Pravdou je pravý opak. Současné období je pro nohy opravdovým zátěžovým testem. Jaké jsou hlavní úskalí podzimu/zimy? A jak jim předejít? Mrkněte na pár tipů!

Bez potu

Žabky a sandály jsou minimálně do května na dně skříně. Jenže fakt, že na řadu přichází uzavřená obuv, neznamená, že nohy odsuneme na vedlejší kolej. Naopak, potřebují péči i na podzim a v zimě. Tato období je důležité především to, aby se příliš nepotily a nezapařovaly. To bývá problém v případě žen, které nosí punčochy všeho druhu. Je potřeba předcházet vysoušení pokožky nohou včetně prstů a pat. Na zmírnění pocení je dobrý třeba perlový pudr.

Správný model pomůže

V létě si nohy užívaly svobodu. A o tu na podzim přicházejí. Místo toho se schovají do uzavřených bot, v nichž se brzy unaví. Zvlášť, když se jedná o boty zcela nové. Proto je třeba dávat si pozor už v obchodě a koupit nejvhodnější model. Důležité je věnovat pozornost i materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Je třeba dbát také na správnou velikost, příliš těsné boty naše nohy rozhodně nepotěší. Je také vhodné obuv střídat – rozvzpomeňte se na školní léta a přineste si do práce přezůvky. Určitě budou pohodlnější než boty s podpatkem.

Nestůjte! Neseďte!

S tímto heslem se samozřejmě nedá normálně žít. Nohy ovšem v ideálním případě vyžadují, aby dlouhého stání a nepřetržitého sezení bylo co nejméně. Zdravé a krásné nohy zkrátka potřebují pohyb. Pokud se ho nedostává, trápí nás často otoky, křečové žíly nebo rozšířené žilky. To všechno jsou důsledky sedavého způsobu života. Pokud nohy zažily spolu s námi vážně těžký den, zaslouží si na pět či deset minut zvednout nahoru, tak si nejlépe uleví. Také ocení plavání, jízdu na kole, ale také obyčejnou chůzi.

Pedikúru? Klidně doma

Na podzim/v zimě, stejně jako kdykoli jindy, je pro nohy doslova balzám návštěva dobré pedikérky, která uleví unaveným a ztěžklým nohám. Poměrně krátce je na našem trhu možnost vyzkoušet „znovuzrození“ pokožky na nohou přímo doma.  Řešením jsou revoluční exfoliační ponožky Parasoftin. Stačí si je jednoduše na hodinu až hodinu a půl nasadit a v dalších dnech už sledovat vyhlazenější a měkčí pokožku, která se rychleji regeneruje. Za to mohou ovocné AHA/BHA kyseliny. Suchou pokožku zase hydratují extrakty z medu a ovoce. Hodí se to zvlášť po náročném létě, kdy dostává zabrat hlavně pokožka na spodní části nohou.

Domácí péče

Každý neduh má svoje řešení. U péče o nohou to platí dokonale. Hrubá kůže na prstech a patách? Co vyzkoušet noční masku na bázi olivového oleje? V období pedikúry se vyplatí aplikace z dubové kůry, přesličky a jalovce. Pravidelná péče v podobě masky z levandule, máty a bylinného čaje zase účinně bojuje s nadměrným pocením. Zapomínat by se nemělo ani na koupel s mořskou solí a léčivými bylinami. Na prochladnuté nohy je zase ideální koupel v teplé vodě se zklidňujícím heřmánkem.

Autor: Michal Čejka

Foto: Freeimages.com

 

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.