Filmy s Tomášem Holým jsou neodmyslitelnou součástí československé kinematografie, které se dodnes objevují na televizních obrazovkách. Talent tohoto hlapce, který by letos oslavil 52. narozeniny, dokonce natolik oslnil porotu na festivalu v Monte – Carlu v roce 1979, že ho nazvala nejlepším dětským hercem od dob Shirley Templové.

Strýc Tomáše pracoval na Barrandově jako rekvizitář. A tak se jednoho dne stalo, že svého synovce doporučil jako šikovného chlapce, kterého by mohli využít na záskok do malé dětské role ve filmu Františka Filipovského s názvem Marečku, podejte mi pero! Nakonec se malý Tomáš natolik osvědčil, že ho režisér obsadil i do pohádky Ať žijí duchové!

Jedna z jeho velkých rolí, ale měla teprve přijít. Tomáš se jako jeden z mnoha dětí účastnil konkurzu na postavu ve snímku Jak vytrhnout velrybě stoličku, který režírovala Marie Poledňáková. Ačkoliv ji chlapec zprvu nezaujal, po kamerových zkouškách svůj názor rázem přehodnotila. Holému se tak otevřel svět filmového průmyslu, ve kterém však nezůstal dlouho.

Následovalo ještě několik velmi úspěšných filmů, jakými jsou například Jak dostat tatínka do polepšovny, Setkání v červenci, Za trnkovým keřem a další. Talentová hvězdička se však rozhodla s herectvím ve svých jedenácti letech „seknout“.

Tomášovy kroky vedly po ukončení sice krátké, ale velmi úspěšné herecké kariéry, na gymnázium a následně na Univerzitu Karlovu, kde začal v roce 1986 studovat práva. Láskou jeho života se stala tehdy začínající zpěvačka Lucie Bílá, ale vztah jim nevydržel dlouho. Nadaný mladík zahynul při autonehodě, na silnici mezi severočeskými obcemi Kytlice a Polevsko. Stalo se tak 8. března roku 1990, pár dní před jeho 22. narozeninami.

Foto: youtube.com/jan novak