Jak na Nový rok, tak po celý rok… Moudré rčení, jemuž lze i spílat. Kdy? Jsou-li oslavy Silvestra bujaré natolik, že první den nastupujícího roku je organismus účastníka veselí tíhou alkoholu zdeptán. Jinými slovy Nový rok s čistou myslí a na příjemné procházce je předzvěst lepších časů… Údajně. Kam jít?

Provětrat hlavu po silvestrovských oslavách je účinné a zdravé. Pro tělo i ducha. Navíc jde o setkání s přáteli současnými, možná i budoucími. Při novoročních procházkách přírodou lze mluvit i mlčet, fotit i přemýšlet, bojovat, soutěžit… to je nakonec též účelné. A cíle? Většinou jde o kopce a místa s nádechem mystiky.

Na Bradlo i k Paviánovi

Mytická hora Říp láká k výstupu 1. ledna. Kdo má chuť zdolat desetikilometrovou trať může se prvního ráno v 8.00 hodin dostavit na sraz účastníků akce do České Lípy na nádraží. Vlak s turisty zamíří do Roudnice nad Labem (tam se lze přidat kolem 10.00) a odsud už povede pěší trasa směr: Krabčice – Říp – Ctiněves… A v 17.00 se pochodníci zastaví opět v Roudnici na Novoročním ohňostroji s hudebním doprovodem…

Prvního odpoledne též vyrážejí turisté ze Zadní Třebaně (a jejich přátelé) od zadnotřebaňské lípy a míří přes jezírko u nejstarší brdské trampské osady El Paso do hostince U zrzavého paviána v Halounech. V cíli se jí, pije, hraje a zpívá. V ten čas se dá zamířit i z Lovosic na horu Lovoš (570 m n.m.), kde se na chatě už od roku 1979 setkávají nadšení výletníci. A je fuk, že se neznají.

Krásné je to i na moravském Bradle! Novoroční výlet na vrchol Bradlo (600 m n.m.), nejvyšší bod Úsovské vrchoviny, je v gesci KČT TJ Uničov. Start je libovolný z Nové Hradečné či z Libiny; v cíli dostane účastník pamětní list a může si koupit novoroční čtyřlístek vyjadřující čtyři dobré skutky: jdi na výlet, pozvi někoho, poznej přírodu, přispěj potřebným.

Voda jako cíl? A Praha bez ohňostroje

Někdo je na Nový rok rád v teple, ale ti otužilí… Na ně – i na jejich okukovatele – čeká v Bohumíně Novoroční šunychelský ponor (registrace do 20. 12. 2019)! Akce se koná 1.1. 2020 od 14 hodin u Kališova jezera v místě zvaném „u mlýna“, krom chladných vod bude k mání též něco na zahřátí a dojde na balónkové posílání přání. 

Po stopách Vojty Náprstka se lze vydat zase z Berouna, kde turistický oddíl při TJ Lokomotiva Beroun na 1. 1. připravuje 42. ročník turistické akce: Novoroční pochod Stezkou Vojty Náprstka. Jde se z Berouna (start 9.30 až 10.30 hodin v Muzeu Českého krasu; vstup do Geoparku) po červené přes sv. Jan pod Skalou a Bubovické vodopády do Karlštejna. Cíl je v restauraci Pod Dračí skálou, kde se s diplomy čeká do 15.30 hod… Lze tu investovat příspěvek na konto (dárce získá odznak Novoroční čtyřlístek), jehož výtěžek je k zajištění aktivit zdravotně postižených spoluobčanů v programu Turistika pro všechny.

Praha nepřivítá rok 2020 ani pochodem, ani ohňostrojem, ale videomappingem, který se odehraje 1. ledna od 18.00 do 20.30 hodin. Promítat se bude na historickou budovu Národního muzea a lidé „uslyší“ obrazový příběh (provázený hudbou) o Praze jako moderním městě přátelském k životu.

Na koni a na lyžích

Vyjet na lyžích, nebo koni a zamířit 1. 1. 2020 na vyhaslou sopku Kozákov, lze od 9.00 – do 15:00. Tedy, aby byl jezdec považován za účastníka hvězdicového výstupu na vrchol hory, který zdobí – mimo jiné – Riegrova útulná chata. Na kopec se dá zamířit od Turnova, Železného Brodu, Semil, Lomnice nad Popelkou, Rovenska pod Troskami… záleží na volbě. Účastníci obdrží diplom, odznak, vrcholové razítko a dlužno říci, že mohou přijít i pěšky.

Zajímavé jsou i novoroční výhledy do dáli i budoucnosti, které z části poskytne Stezka korunami stromů Lipno. Ano, pro návštěvníky tam bude 1. ledna uchystán nealkoholický novoroční punč, hudební produkce, kejklíř se zimním kejklováním, žonglováním i kouzly a chybět nebude oblíbený lišák Fox.

Každý absolvent novoročního výstupu získá účastnický list a zároveň fajn pocit, že udělal něco pro kondici. Akce probíhá na Nový rok od 11 do 15 hodin.

Prvního ledna 2020 se chystá i výstup na Kleť, na Šlovický vrch u Dobřan, kde se budou od 13.00 též opékat buřty, na Praděd (od 11.00 do 14.00 na vrcholu)…  To na šumavském Javorníku je tohle vše dvojnásob promyšlené! Výstup ke Klostermannově rozhledně se chodí na Silvestra i na Nový rok a oba dny je od 10.00 do 17.00 hodin připraveno občerstvení, posezení, muzika a… V pátek na Nový rok je volný vstup na rozhlednu! Vzhůru… A šťastný krok pravou nohou do roku 2020.

Autor: Michaela Šmerglová, Foto: depositphotos.com