Filmaři označují Ronney Maru za Gretu Garbo mladé generace. Její obličej s vystouplými lícními kostmi, porcelánovou pletí a chladnýma očima, je pro film jako stvořený. Drobná herečka s irsko-italskými kořeny Rooney Mara, která zazářila ve snímku Máří Magdaléna, dnes slaví 35. narozeniny.

Patricia Rooney Mara se narodila 17. dubna roku 1985 v  Bedfordu na předměstí New Yorku. Její otec pracuje jako viceprezident profesionálního klubu amerického fotbalu New York Giants a matka se živí jako realitní makléřka. Kromě Rooney mají manželé ještě další dceru Kate, která je rovněž herečka, a dva syny (Daniela a Conora). Po obou rodičích mají děti irské kořeny a po babičce z matčiny strany navíc ještě italské.

Po dokončení střední školy Fox Lane High School v roce 2003, se Rooney rozhodla na čtyři měsíce odjet a procestovat jižní Ameriku. Po návratu do New Yorku začala navštěvovat Gallatin School of Individualized Study Newyorské univerzity, na níž vystudovala psychologii, mezinárodní sociální politiku a neziskové organizace. Její profesní kroky ale nakonec vedly jinam.

Vztah s Phoenixem

Odmala se ráda s maminkou dívala na staré filmy, a tak ji, stejně jako její starší sestru, napadlo zkusit štěstí u filmu. Po vstupu do světa showbyznysu přestala používat své první jméno Patricie, prý se jí stejně moc nelíbilo…

Jejím prvním velkým úspěchem byla role v remaku hororu Noční můra v Elm Street (2010). Následovala role ve filmu The Social Network a ve Fincherově thrilleru Muži, kteří nenávidí ženy, inspirovaný románem švédského spisovatele Stiega Larssona. Za ztvárnění hackerky Lisbeth Salanderové získala nominaci na Zlatý glóbus a Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

View this post on Instagram

🖤 #rooneymara #joaquinphoenix

A post shared by Rooney Mara (@rooney.mara) on

V poslední době se o herečce nepíše pouze kvůli její práci, ale i vztahu se stejně talentovaným hercem Joaquinem Phoenixem, se nímž je zasnoubená. Pracovně se oba setkali už před sedmi lety, ve snímku Ona. To však byli podle jejích slov pouze přátelé. Jejich vztah se prohloubil až při natáčení Máří Magdalény, kde hrál Phoenix postavu Ježíše Krista. „Díky tomu jsme se lépe poznali a zamilovali se do sebe. Žijeme velice poklidně, držíme se spíš v ústraní,“ uvedla herečka.

Když má trochu volného času, věnuje se křehká kráska charitativní práci. Rooney již několik let pomáhá v rámci nadace Uweza Foundation, která podporuje programy pro děti a rodiny v nairobském slumu Kibera.

Foto: ČTK/APInvision/Jordan Strauss