Americká firma Dell ve spolupráci herečkou Nikki Reed představila limitovanou edici zlatých šperků. Jedinečné jsou především tím, že jsou vyrobeny z recyklovaných základních desek notebooků. Novinku firma přestavila na veletrhu spotřební elektroniky CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas.

Výrobce elektroniky Dell se spojil s hvězdou upíří ságy Stmívání Nikky Reed, jejíž firma Bayou with Love se specializuje na ekologické výrobky – oblečení, kosmetika a nově i šperky. Kolekce s názvem Circular Collection zahrnuje 14 a 18 karátové zlaté prsteny, náušnice a manžetové knoflíčky.

Cena šperků začíná na 78 dolarech (přes 1600 korun) za prsten, nejdražší je sada dvou manžetových knoflíčků za 348 dolarů (přes 7200 korun). Recyklované zlato Dell využije nejen k výrobě jedinečných šperků, ale i do nových notebooků.

Hlavním cílem firmy je upozornit na možnost recyklování elektroniky, díky čemuž Dell získává velké množství drahých kovů zpět. Do budoucna chce společnost používat do součástek pouze recyklované zlato a stříbro. Podle průzkumu se v Americe recykluje pouze 12,5 procenta staré elektroniky, odhadem tak na skládkách každoročně skončí nevyužité zlato a stříbro v hodnotě asi 60 milionů dolarů (přes 1,2 miliardy korun).

Foto: Facebook/archiv/Bayou with Love

Redaktorka rubriky Relax na webu TÝDEN.CZ a editorka ŽenyDívky.cz. Ráda vaří, sportuje a miluje zvířata.