Najít práci, která by vás naplňovala, a zároveň dávala dostatek prostoru pro volný čas, může být oříšek. A většinou to nevyjde hned napoprvé. Často je třeba vyzkoušet několik pozic, abyste našli práci, do které budete chodit s úsměvem. Když se to konečně povede, může vám to doslova změnit život. Své o tom ví Bára. Ve svém příběhu dává naději všem, kteří kvůli práci odsouvají osobní život.

Vždy jsem tíhla ke zvířatům. Po maturitě jsem tedy neměla těžké rozhodování kam dál. Vybrala jsem si profesi ošetřovatelky koní. Zpočátku mě to velmi bavilo. Nevadilo mi brzké vstávání, protože jsem se těšila na své oblíbené koně. Jenže poměrně brzy se situace začala měnit. V hřebčíně jsem trávila více a více času. Musela jsem pracovat i více než dvanáct hodin denně. Pozice byla nejen časově náročná, ale i špatně ohodnocená. Nejvíce mi vadilo, že jsem úplně ztratila kontakt s rodinou. Byla jsem jen s koňmi.

Mí blízcí si začali všímat, že jsem nespokojená a unavená. Pobízeli mě, abych se poohlídla po nové práci. Nemohla jsem se k tomu rozhoupat. Svěřila jsem se svojí mamince s tím, jak jsem už z práce zničená a že mě mrzí, že se nemůžeme vídat více. Protože není čas. Najednou mamka přišla se skvělým nápadem. „Pojď to zkusit k nám do Amazonu. Mohly bychom přece pracovat spolu!“ Chvíli jsem na ní jen zírala. Nevěděla jsem, co říct. S maminkou máme opravdu skvělý vztah a představa, že bychom pracovaly spolu, byla krásná. Ale s prací v distribučním centru jsem neměla žádné zkušenosti. Začaly jsme to tedy vážně probírat. Mamka je v distribučním centru Amazonu na pozici koučky zaměstnanců, což pro mě byla obrovská výhoda. Dopodrobna mi vysvětlila, jak to v Dobrovízi, kde se centrum nachází, funguje. Pak už jsem neváhala a zkusila to na pohovoru. A vyšlo to!

Více času na rodinu i koníčky

S maminkou, se kterou jsem se předtím viděla jen párkrát do roka, se teď potkávám na směnách téměř každý den. V Amazonu je to jiné než v jiných zaměstnáních – pro lidi tady toho dělají opravdu hodně. A také zdraví a bezpečnost zaměstnanců jsou tu na prvním místě. Byla jsem ze všeho unešená. Manažeři mi vše trpělivě vysvětlili a já se i díky skvělému kolektivu zapracovala velmi rychle. Jednou z největších výhod je práce čtyři dny v týdnu, takže mám konečně čas i na své koníčky. Nechtěla jsem zanevřít na milovaná zvířata, proto se nyní věnuji dobrovolnické činnosti v zooterapeutickém centru. Dělám něco, co mě baví a co má smysl. Nová pozice mi vnesla novou krev do žil. Mám čas pracovat sama na sobě, což mi zlepšilo sebevědomí. Přemýšlím i o kariérním růstu.

Oprášit pas a poprvé letadlem

Konečně mám pocit, že si mě moji zaměstnanci opravdu váží. A vidím to i na tom, kolik se toho pro nás nad rámec snaží vymyslet. Na jaře proběhla interní soutěž, do které jsem se přihlásila. A skvěle jsem udělala, protože jsem se nakonec stala jednou z výherkyň. Společně se třemi kolegy mě čeká cesta do centrály Amazonu v americkém Seattlu! Ještě nikdy jsem neletěla, takže to bude zážitek na celý život. Musela jsem si dokonce zařídit pas, který jsem měla naposledy ve 14 letech. Je to skvělá odměna, které si moc vážím a neskutečně se těším! Nová práce mi zlepšila nejen vztah s maminkou, ale můžu říct, že mám díky ní lepší život.

Text: Petra Holíková

Foto: Amazon

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.