Na nevěru je obecně nahlíženo jako na něco špatného a společensky nepřijatelného. Jsou ale případy, kdy je omluvitelná? Co myslíte?

Paradaxoně, když propukne veřejná debata na téma nevěra, asi se nenajde moc odvážlivců, kteří by se k nějakému tomu “uklouznutí” nebo dokonce k pravidelnému zahýbání partnerovi přiznalo. Přitom podle anonymních statistik na toto téma je vysoké procento mužů i žen, kteří alespoň jednou za život nevěru prožijí. Důvody k ní jsou různé a některé i docela pochopitelné.

Sex jako hlavní motiv

„S manželem se máme rádi, jsme šťastní rodiče dvou dětí, ale v sexu nám to prostě neklape. Vlastně od začátku. Já jsem sexuálně aktivní, manžela tyhle fyzické věci nikdy moc nezajímaly. Naivně jsem si myslela, že se to zlepší, což je samozřejmě nesmysl. Po deseti letech manželství, kdy náš sexuální život klesl na nulu, jsem si našla milence. Už pár let vedeme takový vztah ve třech. On to má doma podobné a ani jeden se rozvádět nechceme. Svého manžela pořád miluji, ale sex také,“ napsala mi velmi otevřeně čtenářka Marcela… a já si nejsem jistá, jestli ji někdo může za její nevěru kritizovat. Sexuální apetit je u každého jiný a pravda je, že většina z nás se zamiluje a podobné věci začne zkoumat až když je pozdě – tedy aspoň v mládí. Takže těžko říct, jestli by se v podobné situaci člověk choval jinak.

Profesionální lovec

To Radim sám sebe s oblibou označuje za lovce a nevěra je pro něj vlastně něco jako koníček. „Nejsem schopný fungovat jen s jednou ženou. Vím, že to některým lidem přijde šokující nebo dokonce odporné, ale já jsem nikdy netoužil po dlouhodobých vztazích a ženám od začátku říkám, že jim věrnost neslibuji. Bohužel už se dostávám do věku, kdy bych rád měl dítě a přemýšlím, jak takovou situaci řešit. Život bez dětí si neumím představit, ale stejně tak je pro mě strašák život bez mého nejoblíbenějšího koníčku…,“ vypráví. „Jsou muži, kteří v sobě instinkty lovce neumí potlačit po celý život. Když se odhodlají tenhle problém řešit u psychologa, leccos se dá změnit. Často ale odborníka nevyhledají a vášeň pro střídání žen je provází po celý život. Často končí sami a bez dětí,“ píše vztahová koučka Jennifer Lord.

Večírky, party a alkohol

Z určité nespokojenosti, která někdy v dlouhodobých vztazích zavládne, dochází k nevěrám, kde si jeden z partnerů řeší to, co mu v manželství nebo dlouhodobém partnerství chybí. Nejčastější nevěra je ale „jednorázovka“, ke které dojde na večírku, party, rozlučce se svobodou, dovolené u moře a dalších podobných událostech. Na vině pak bývá vzrušení z nového a samozřejmě také přemíra alkoholu. Jestli jsou podobné věci v pořádku nebo ne, si každý musí srovnat sám se svým svědomím, každopádně, bezpečný tento styl nevěry rozhodně není. Hrozí vám nejen možná ztráta stálého partnera (nikdy nevíte, kdo vás uvidí) ale také třeba nějaká nepěkná pohlavní nemoc. Protože člověk opravdu nemůže odhadnout, jestli je ten krasavec z baru opravdu slušňák a jestli se vůbec jmenuje Honza…

Foto: Profimedia.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.