A je to opět tady! Po volném víkendu vás probudí otravné zvonění budíku a nový týden začíná. Vám se ale z postele vůbec nechce, protože je jasné, o co jde. Je pondělí! Proč mají lidé s prvním dnem v týdnu takový problém a jaksi pondělí vylepšit, se dozvíte v našem článku.

Ve skutečnosti to není pondělí, co nemáme rádi. Jde o to, co právě tento den představuje. Je předělem mezi dobou volna a začátkem pracovních povinností, je prvním dnem nového týdne a nese sebou jistou dávku nejistoty. Co nám následujících sedm dní přinese? Leccos se může pokazit, zvrtnout…

Po volných dnech opět do práce

Možná to znáte sami. Víkend uteče jako voda a po krásném nedělním dni přichází podvečer a člověk se cítí lehce pod tlakem. Volné dny končí a myšlenky i nálada začínají šednout. Noc z neděle na pondělí nestojí za nic, protože je spánek nekvalitní. Vy se převalujete, budíte a ráno nejste schopní vstát z postele, i když jste vzhůru dávno před zazvoněním budíku. Pokud se to děje i vám, trpíte podle všecho tzv. „pondělním blues“. Co s tím?

Tématem špatné pondělní nálady se zabývají i nejrůznější organizace a vědecké týmy. Ze studie německého Institutu všeobecného úrazového pojištění například vyplývá, že se právě v pondělí děje nejvíce pracovních úrazů.

Z dalších studií se ukazuje, že za neoblibou prvního dne v týdnu stojí zejména nespokojenost v zaměstnání a nedostatečná seberealizace. Dle studie pro firmu MondayMakers, je chybějící pondělní motivace následkem nedostatečného finančního i slovního ohodnocení. Významnou roli hraje i velký tlak či stres v zaměstnání, a také pracovní kolektiv a vztahy na pracovišti.   

Proč se těšit na pondělí?

Je třeba najít správnou motivaci! Určitě ve svém životě naleznete spoustu toho, co vám dělá dobře. Máme pro vás malý návod na to, jak si pondělí zpříjemnit:

  1. Nebuďte jako slavný zrzavý kocour Garfield, který deklamuje jak nesnáší pondělí. Neseďte zhrouceně na gauči a jděte si raději ráno zaběhat nebo navštivte fitness centrum. Uvidíte, že pondělí odstartujete plni energie a chuti vrhnout se do nových výzev.
  2. Jakmile se v neděli začnou objevovat černé myšlenky, připomeňte si to, na co se můžete v pondělí těšit. Nežijte jen pro volné dny. I ty pracovní mají co nabídnout: možná potkáte nové zajimavé lidi, podaří se vám prosadit projekt, děti přinesou dobrou známku ze školy, budete se více věnovat sportu, čeká vás povýšení…
  3. Rozmazlujte se! Den začněte třeba dobrou kávu a na oběd si zajděte do oblíbeného podniku. Návštěvu kosmetického salonu nebo kadeřníka si naplánujte právě na první den v týdnu. Vyrazte za kulturou, na nákupy, pusťte si oblíbený film. Odměňte se a uvidíte, že pondělí vůbec nemusí být tak děsivé.
  4. Pokud je pro vás začátek pracovního týdne velmi stresující, je na místě zhodnotit, jestli máte zaměstnání, které vás baví a kde se realizujete. Jestli tomu tak není, je čas na změnu a pondělní blues pak samo odpluje jako mávnutím kouzelného proutku.
  5. Pozitivní přístup nejen k pondělí, ale k životu vůbec posílíte tím, že budete rozvíjet a lépe využívat své silné stránky.
  6. Dbejte na vyváženou stravu bohatou na vitamíny. Zejména v zimním období s nedostatkem slunečního svitu, mohou tělu chybět vitamíny D, C a B. Ty nejen posilují obranyschopnost organismu a pomáhají mu v boji proti únavě, ale podporují i naši dobrou náladu.

Foto: depositphotos.com, pixabay.com_Kevin McIver, Instagram