O tom, že dlouhodobý pobyt na sluníčku není zdravý, už jsme mnohé slyšeli. Jak to ale zaonačit, abychom nachytali bronz a naše kůže byla zdravá?

Opalujte se s mírou

Ano, to je základ. Většina kožních lékařů se shoduje na tom, že pobyt na sluníčku je do určité míry zdravý. Akorát ta únosná míra je asi půlhodinka denně a ne v poledních hodinách, kdy je slunce neostřejší. Nejzranitelnější je citlivá dětská pokožka a děti by proto měly nosit oblečení na opalování s UV filtrem. I dospělí ale musí myslet na své zdraví. Ošetření pokožky opalovacím krémem by mělo být samozřejmostí, v českých luzích a hájích postačí nižší faktor, kolem 30. Pokud vyjíždíte za mořem, kde slunce opaluje více, měla by to být padesátka. Neméně důležitá je i následná – po opalovací péče. Na hlavě je třeba mít vždy klobouk a po půl hodince slunění se odebrat do příjemného stínu. Opalovací krém nevydrží na kůži celý den, a tak je třeba jeho „nátěr“ obnovovat.

Odborník radí: jak o sebe pečovat po opalování

Opalovacích rad je dostupných všude hodně, málo se ale mluví o tom, jak je důležitá péče po opalování. Oslovila jsem proto odborníky z Bioaroma a poprosila je o několik tipů:

„Péče po slunění je velmi důležitá, protože pokožka je ze sluníčka podrážděná a vysušená. Doporučuji se po slunění omýt vodou a mýdlem které nevysušuje (například olivovým), abychom z pleti odstranily zbytky opalovacího krému a na takto očištěnou pleť pak aplikovat zklidňující a vyživující krémy. V Bioaromě máme pro tyto účely můj oblíbený Hydratační krém s bambuckým máslem, olivovým olejem a jasmínem,“ říká odborník z Bioaroma.

Bambucké máslo, olivový olej a včelí vosk jsou geniální přírodní prostředky, které pokožce dodají veškerou důležitou výživu – nenasycené mastné kyseliny, vitamíny E, A, D a F a další blahodárné živiny. Tato vydatná péče o pokožku podstatně zpomaluje její stárnutí, účinně regeneruje kožní buňky, zjemňuje a vyhlazuje kůži a vyvolává celkově příjemný pocit po těle.

„Božskou vůni tělovému máslu BioAroma dodává kombinace esenciálních olejů z jasmínu a labdana. Labdanum je unikátní krétská bylina, která se v kosmetice tradičně používá k omlazení, protože zlepšuje elasticitu pokožky. Nebo speciální Bioaroma zvláčňující olej po opalování. Základem je řecký olivový olej, který je tamními obyvateli považován za tekuté zlato. Je bohatý na vitaminy, minerální látky i nenasycené mastné kyseliny. Na pleť působí jako antioxidant a zabraňuje jejímu stárnutí. Pokožku také dobře hydratuje. Dále obsahuje oleje z hořkých a sladkých mandlí, které si kromě výživy dokážou poradit s podrážděním od slunce,“ uzavírá odborník.

Opalovací péče:

Péče po opalování:

Foto: depositphotos/haveseen; archiv firem

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.