Pracujete často na počítači a míváte pocit unavených očí? Víte o tom, že se může jednat o tzv. syndrom suchého oka a že není radno jej podceňovat? V současné době si až 20 % pacientů, kteří docházejí k očnímu lékaři, stěžuje na únavu, bolest, řezání, svědění či tlak v očích – příznaky, které mohou značit tento syndrom. Jak poznat, že i vy jste ohroženi, případně se s tímto problémem vypořádat anebo mu předcházet?

Příznaky a specifika syndromu suchého oka

Syndrom suchého oka je stav, kdy dochází k porušení systému produkce a distribuce slz. Mezi nejčastější projevy patří zejména nepohodlí v očích, které může být doprovázeno únavou, pálením, svěděním, nepříjemným tlakem, ale i pocitem cizího tělesa v oku. V horších případech se dále vyskytuje slepení víček, zvýšená citlivost na světlo, bolesti hlavy, rozmazané nebo rozostřené vidění. Ačkoli se nejčastěji pozoruje suchá rohovka, najdou se i tací, kteří si stěžují na zvýšené slzení. Závažnost a rozsah syndromu suchého oka je nejlépe schopen posoudit oční lékař, proto byste jeho návštěvu při zjištění těchto obtíží neměli oddalovat.

Kdo je nejvíce ohrožen

Rizikovou skupinou jsou ti, kteří pracují dennodenně na počítači a své oči nadměrně zatěžují, dále uživatelé kontaktních čoček a pacienti po refrakčních operacích. Problémům se mnohdy nevyhnou ani sportovci, zejména cyklisté, kvůli větrnému prostředí, ale i pasažéři letadel a ti, co se nadměrně vystavují působení klimatizace. Specifické zastoupení tvoří i nemocní s poruchou štítné žlázy či cukrovkou. Rizikovým faktorem může být i přibývající věk, kvůli kterému se přirozeně snižuje sekrece slzné žlázy, a proto tyto obtíže mohou někdy postihnout prakticky každého z nás. Z hlediska pohlaví jsou více ohroženy ženy než muži, a to v důsledku hormonálních změn.

Prevence a léčba

I když není na škodu v případě pocitů nedostatečné vlhkosti očí vyhledat očního lékaře, nepříjemným stavům lze pohodlně předcházet pravidelnou aplikací očních kapek anebo tzv. umělých slz. U mírnějších forem obtíží stačí aplikace umělých slz 3 – 4× denně po jedné kapce. Ideální umělé slzy by měly obsahovat látky oku vlastní, které se nacházejí i v slzném filmu. Dále by měly být bez konzervantů, protože ty by mohly způsobovat alergické reakce a oči ještě více dráždit. Mezi vhodné preparáty patří například Hyal-Drop multi. Jeho aplikace je možná i v případě, že nosíte kontaktní čočky (i tvrdé). Přípravek by měl být k dostání v každé lékárně.

Dalším opatřením je dodržování správného spánkového režimu, dostatečného přísunu stravy bohaté na omega-3 mastné kyseliny a dostatek tekutin. Doporučuje se minimalizovat pohyb v zakouřených a klimatizovaných prostorech a čas od času provádět nenáročná oční cvičení na krátkou i dlouhou vzdálenost.

Abyste předešli stavům unavených a podrážděných očí, mějte přípravek s umělými slzami vždy u sebe v tašce a během dne si oči prokapávejte. Při aplikaci kapek dbejte na pokyny výrobce a informace v příbalových letácích. K minimalizaci potíží se naučte při práci během dne dodržovat alespoň pětiminutové přestávky, a to nejméně každou hodinu či dvě.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.