Z vašich dopisů je patrné, že ne každá žena má to štěstí a žije ve vztahu, který ji uspokojuje mentálně i fyzicky. Někdy to ale zjistí hodně pozdě… Jak tedy poznat, když vztah není to pravé?

Tento článek je určen především ženám, protože právě z jejich dopisů čerpám inspiraci. V posledních měsících je hlavním tématem vašich dopisů touha po hezkém, uspokojivém vztahu, která ale není naplněná. Mnoho z vás má pocit, že už není kam odejít a samoty se bojí. Proto často zakotví ve vztahu, který nemá smysl (tedy viděno jejich očima) a po zbytek života se “užírají”. Jak poznat, že je lepší odejít?

Co je psáno, ať je dáno

Psychologové se shodují, že je při důležitých rozhodnutích v životě dobré si napsat „pro a proti“ a pak vše zvážit. Je zajímavé, jak takové napsání, tedy vyjádření vlastních myšlenek a pocitů, pomáhá. Často totiž věci nepojmenováváme, jen nám někde znějí v hlavě, a tak žijeme s tím, že je vše v pořádku… Než přijde chvíle, která nás přesvědčí o opaku. Tak tedy: napište si, jak partnera vidíte – v čem vám vyhovuje a v čem naopak ne.Pak si papír několik týdnů pročítejte a třeba ho doplňujte. Věřte, že během té doby vám samo vyplyne, jestli vztah má budoucnost či naopak.

Neponižujte se! Máte právo na štěstí

Mnoho žen má zakódovaný pocit, že vlastně nemají právo být šťastné. Do vztahů často přicházejí jako služky-pečovatelky. Tedy aby si “zasloužily” lásku protějšku, tak mu posluhují – doslova pečují o jeho blaho, což je ve zdravé míře samozřejmě v pořádku – ale na své potřeby nemyslí. Obvykle to končí tak, že léty potlačovaná nespokojenost se jednou vzedme a žena pochopí, že takhle to dál nejde. Jenže vztah takto běží třeba dvacet let… Takže konec obvykle šťastný nebývá. Proto je základem pochopit své kvality a k partnerovi přistupovat jako k sobě rovnému. Na začátku vztahu si řekněte, co je pro vás důležité. Pokud ráda pečujete, vaříte a uklízíte, je to skvělé a v pořádku, ale také máte jistě své koníčky a touhy, a i ty by měly být naplněny. Proto se o tom s partnerem bavte, řekněte, co byste ráda a dopřejte mu to, co má rád on. Pokud hned na začátku vidíte, že váš protějšek jen bere, ale sám do vztahu nic vkládat nehodlá, je to jasný signál, že tak zdravý vztah vypadat nemá.

Nemějte přehnaná očekávání

Aby tento článek nevyzněl tak, že ženy jsou snad utlačované muži… Ráda bych se zmínila o jedné celkem časté ženské vlastnosti, a sice idealistické představě o vztahu. V pubertě si vysníme prince a pak očekáváme, že nás v průběhu života navštíví a hluboce se do nás zamiluje – a už nikdy neodejde! Praxe samozřejmě vypadá jinak, a tak je dobré se v dospělosti podívat na představy, které o budoucím partnerovi máme. Ideál neexistuje, ani my přece nejsme ideální. Proto je dobré být realistkami. Pro život je přece lepší potkat muže, který vám bude oporou a bude vás milovat, než prince Krasoně, kterého především zajímá obdiv a hýčkání okolí…

Pozor na zlozvyky

Tady bych se ráda zlehka dotkla tématu špatných návyků. Je jasné, že jestli si váš partner kouše nehty, nebo v noci chrápe, není to nic, kvůli čemu by bylo nutné se s ním rozejít. Když je ale závislý na alkoholu, občas užívá drogy, nebo vás jakkoli napadá – slovně nebo fyzicky – není to nic, co byste ho dokázala odnaučit, ať už ho milujete jakkoli. Vím, že když žena miluje, ráda věci přehlíží, ale pokud si v podobné situaci neporadíte sama, poproste o pomoc zkušeného psychologa.

Odpouštějte…

Co dělat, když jsme ve vztahu a jednoho dne ráno se probudíme a zjistíme, že nejsme šťastní? Tak především je dobré si uvědomit, že ta vnitřní nepohoda v nás sílí dlouho – nic se neděje ze dne na den. Takže není dobré začít propadat hysterii nebo vzteku. Myslím, že v ten moment je dobré poprosit o pomoc třeba dobrou kamarádku, které věříte. Zajděte s ní na kávu a vysvětlete situaci; svěřte jí, co vás trápí. Pokud vás má ráda, nebude vám “lhát” ani tvrdit, že veškerá vina je na straně partnera, ale rozebere s vámi situaci, případně přidá osobní pohled na váš vztah. Když taková kamarádka není, zajděte za terapeutem, koučem… kýmkoli, kdo se podobnými věcmi zabývá. Je totiž důležité pochopit, v jaké situaci se váš vztah právě nachází: jestli má šanci na přežití nebo naopak proč ji nemá. Možná váš partner není tím o kom jste snila, a možná je dost viny také na vaší straně. Každopádně základem je odpustit sobě, že nejste paní dokonalá a všechno není jako ve fantaziích, ale i jemu, že není přesně takový, po jakém toužíte. Pokud se vám podaří opravdu odpustit vám oběma, vztah se odhalí v úplně jiné rovině, než ho třeba dnes vidíte. Sama pak pochopíte, jestli ještě zbylo něco, proč byste v něm ráda pokračovala nebo je čas se ctí a bez hádek odejít.

Foto: Profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.