Kondom, všichni ho známe, všichni ho někdy potřebujeme… Ale víme o něm vše co je pro jeho správné používání nutné?

Od S po XXL jak moc je důležitá velikost kondomu?

Chvástání není na místě. Aby kondom při sexu seděl a nesklouzl, je třeba vybrat správnou velikost. Kondom musí být trochu těsnější než penis (ideálně o 10 až 25 procent). Velikosti kondomů se pohybují od 170 mm do 180 mm na délku a 52 mm až 56 mm do šířky.

Kondom sklouzl! Co teď?

Kondomy, které jsou moc velké nebo nejsou správně natažené, můžou sklouznout. Příliš malé se zase můžou roztrhnout. Ve všech případech dojde k tomu, že se semeno dostane do pochvy. Nouzová situace! Proto byste měla hned další den navštívit ženského lékaře nebo pohotovost. Lékař může předepsat pilulku „po“, která předejde nechtěnému otěhotnění. Musíte také dávat pozor, když z penisu odejde erekce ještě v pochvě, protože semeno by mohlo z kondomu také vytéct.

Příliš velké horko? Příliš velká zima?

Kondomy nemají rádi ani velkou zimu ani velké horko. Měly by být skladovány na suchém, chladném místě, kde je nemůže nic poškodit. Peněženky, kapsy kalhot, přihrádky v autě, okenní parapet nebo topení rozhodně nejsou vhodná místa. Kondomům škodí i extrémní chlad. Lednička kondomu nevadí, ale upřímně, který muž by si chtěl v tak žhavou chvilku na penis natáhnout ledový kondom?

Sex ve sprše s kondomem. Jde to?

Ano, jde to – ale nedělejte z toho raději žádný milostný maraton, protože latex začne být po určité době působení teplé vody, sprchových gelů nebo přísad do koupele na olejové bázi propustný a kondom by tedy přestal plnit svoji ochrannou funkci. To samé platí pro masážní oleje nebo lubrikanty na olejové bázi, jako je třeba dětský olej nebo vazelína.

Je kondom potřeba i při orálním sexu?

Při orálním sexu se může semeno dostat do úst a s ním i nemoci jako je žloutenka, HIV, herpes nebo chlamydie. Takže i tady platí raději s, než bez. Z tohoto důvodu existují i kondomy s příchutí nebo s výstupky. Tak to pak bude zábavnější. Dávejte si ale pozor, zuby nebo piercing můžou tenounký latex poškodit.

Dva kondomy chrání dvojnásobně?

To v tomto případě neplatí! To, že dva kondomy přes sebe chrání lépe, je mýtus. Naopak, dva kondomy přetažené přes sebe můžou být horší než jeden, protože se vzájemným třením o sebe můžou protrhnout. Důležité je, že kondomy se dají použít jen jednou! Takže po milování ho stáhněte a vyhoďte do odpadků!

Trvanlivost minimálně do… Mají i kondomy nějakou dobu trvanlivosti?

Ano, i kondomy můžou být prošlé jako třeba mléko. Takže je důležité podívat se před jejich použitím na datum trvanlivosti. To je na každém obalu kondomu. Mimochodem, pokud je obal kondomu poškozený, tak kondom raději nepoužívejte.

Foto: Profimedia.cz

Redaktorka časopisů POPCORN a Top dívky.