V úterý 4. února uplyne 200 let od narození Boženy Němcové. Jejím nelehkým životem se nechala inspirovat mimo jiné i spisovatelka Anna Strnadová, která vydala novinku s názvem Prodloužená sonáta života Boženy Němcové. Kniha, kterou vydalo nakladatelství MOBA, je na pultech českých knihkupectví od 28. ledna.

Kniha si pokládá otázku: jak by asi vypadal život nejproslulejší české spisovatelky Boženy Němcové, kdyby trval o sedm let déle?

Božena Němcová prožívá konečně důstojný a spokojený život. Po letech bídy a trápení si může díky neznámému bohatému mecenáši dovolit slušné bydlení i drobné radosti. Ve vzpomínkách se vrací ke svému dětství a mládí, k vzrušujícím milostným zážitkům, ale také k nepříliš vydařenému manželství a vztahu ke svým dětem, které ji jedno po druhém opouští, ale vždycky ví, kde je jejich domov. Podaří se nakonec i slavné spisovatelce zjistit, odkud pochází, a odhalit tajemství svého původu?

Autorka Babičky, Divé Báry či Pana učitele neměla velmi šťastný život. Již v sedmnácti se musela provdat za úředníka Josefa Němce, který byl dvakrát starší než ona. Po přestěhování do Prahy začala psát a uveřejňovat své básně v časopisech. Ke konci svého krátkého života byla těžce nemocná, bez manžela a v bídě. Společnost jí dělaly jen její děti. Barbora Panklová alias Božena Němcová zemřela v 41 letech.

Její pohádky a povídky jsou zařazeny do zlatého fondu české literatury a dodnes se o jejích dílech učí na škole.

Foto: ČTK