Nehody si nevybírají, a když vám po takové nehodě zůstane na oblečení nebo na koberci skvrna, není to konec světa. Pojďte se s námi podívat na zaručené způsoby, jak se skvrn zbavit. Čistič si buď můžete pořídit v drogerii, nebo si ho vyrobit doma. My se podíváme na ty domácí, které vás skoro nic nestojí.

V každém případě však musíte pro úspěšné čištění dodržet základní pravidlo, začněte co nejdříve, ideálně hned a skvrnu čistěte od kraje do středu, aby se nerozlézala.

Univerzální čistič skvrn

Téměř na všechny typy skvrn můžete použít směs alkoholu, čpavku a čisticího benzinu. Když budete směs připravovat a používat, myslete na to, že je hořlavá a dávejte si pozor na kontakt s ohněm. Při skladování zase dbejte na to, aby se k ní nedostaly děti.

Na výrobu budete potřebovat:

  • 250 ml alkoholu
  • 100 ml vodného roztoku čpavku
  • 10 ml čisticího benzinu

Všechny ingredience smíchejte dohromady a nalijte do uzavíratelné láhve. V případě potřeby nakapejte roztok na hadřík a jemně skvrnu potírejte. Aby byl účinek co nejlepší, opakujte několikrát.

Plísně

Plísně dokáží život hodně znepříjemnit. Jako první pomoc vám může posloužit doma vyrobený přípravek, kterým můžete ošetřit v podstatě jakýkoliv materiál.

Na výrobu budete potřebovat:

  • 200 ml vody
  • 1 lžíci čpavku
  • 1 lžíci soli

Smíchejte vodu a čpavek, přidejte sůl a počkejte, až se sůl rozpustí. Jemně čistěte vzniklé skvrny. Po vyčištění je oděvy dobře vyperte. Kromě textilu můžete používat roztok na boty, kabelky, dokonce i zeď nebo rohy koupelen a sprch.

Krev

Na čištění skvrn od krve se nehodí čistá voda, protože ta jejím působením pronikne do látky ještě hlouběji. Pomáhá následující kombinace:

  • 200 ml lihu
  • 100 ml mýdlové vody

V tomto případě však suroviny nemíchejte! Skvrnu nejdřív potřete lihem a pak ji vyperte v mýdlové vodě. Úspěch je hodně závislý na tom, zda je krev už zaschlá, nebo čerstvá.

Na čerstvou krev můžete použít kuchyňskou sůl, kyselinu šťavelovou nebo peroxid vodíku. Čerstvou skvrnu namočte do ledové vody (v horké se krev sráží). Vetřete sůl a nechte ji několik hodin působit. Postižené místo udržujte vlhké, poté důkladně propláchněte čistou vodou. Pokud je skvrna ještě vidět, zakápněte ji kyselinou šťavelovou (barevné prádlo) nebo peroxidem (bílé). Po hodině působení prádlo vyperte.

Skvrny od potu

Především v létě se člověk hodně potí a pot zanechává na oblečení nepěkné skvrny. Dá se jich však poměrně snadno zbavit. Pokud jsou skvrny starší, postup je trochu odlišný. Odolnější látky můžete namočit do octové vody, ty jemnější do roztoku z lihu a kyseliny salicylové. Smíchejte 1 lžíci lihu a  1/4 lžičky kyseliny salicylové a nakapejte roztok na skvrny. U bílých látek je lepší použít roztok boraxu, který koupíte v lékárně.

Staré a zaschlé skvrny

Někdy se nepodaří skvrny odstranit hned. To ovšem neznamená, že vám zůstanou na oblečení pořád. Zkuste tuhle domácí směs:

  • 2 lžíce pracího prostředku
  • 3 lžíce octa
  • 1 litr teplé vody

Všechny přísady smíchejte ve kbelíku a potřísněný oděv ponořte do roztoku. Nechte ho působit asi hodinu. Pokud je třeba, postup opakujte.

Pokud však chcete mít jistotu, že se vašemu oblíbenému oblečení nic nestane a zůstane pěkně barevné i po odstranění skvrny, pošlete ho do čistírny. Když si vyberete online čistírnu a prádelnu Cleany.cz, pak nebudete muset ani nikam chodit. Na webu si jen vyberete, co chcete čistit a počkáte na kurýra, který si vaše oblečení vyzvedne. Po vyčištění vám ho pak navíc i přiveze zpět.