Jednou z nejstarších a nejkrásnějších čtvrtí v Praze je bezpochyby Malá Strana. V jedné z jejích dlážděných ulic stojí skvostná budova, jejíž interiéry patří múzám. Je totiž domovem Českého muzea hudby.

Člověk, nástroj, hudba

Potom, co projdete prosvětlenou a vzdušnou vstupní halou, budete moci zavítat do úvodního sálu jedné ze stálých expozic muzea s názvem Člověk – nástroj – hudba, který vám ukáže populární hudbu 20. století v podobě, v jaké ji uchoval film, televize, fotografie a zvukový záznam. Další sály vás přenesou do časů, kdy lidé mohli hudbu tvořit i vnímat jen prostřednictvím nástrojů, projdete se historií a poznáte způsoby, díky kterým nástroje tvoří tón i jak vypadal notový zápis hudby pro různé typy nástrojů a při jakých příležitostech se na ně hrálo.

Varhany, harfy i předchůdci klavíru

Tato unikátní výstava svým návštěvníkům představuje širokou řadu hudebních nástrojů, jejichž provedení dokládá pozoruhodnou řemeslnou i uměleckou zručnost jejich tvůrců. Zajímavými nástroji, které jsou současně prostředníky mezi člověkem a hudbou, je celé muzeum doslova nabité k prasknutí a účastníci výstavy si mohou tato mistrovská díla nejen prohlédnout, ale také poslechnout. Pro zájemce jsou tu totiž k dispozici sluchátka, které zajišťují špičkové originální nahrávky všech vystavených exponátů. Na ploše o 1000 m2 se setkáte také s tematickými vitrínami a s mnohým dalším.

Pohádková hudba

V Českém muzeu hudby se do 14. října navíc koná výstava Hudba a pohádka. Tato hravá výstava plná kouzel, dobra i zla, ale zejména krásných českých pohádek je určena pro rodiny s dětmi i pro ty, kteří milují vzpomínky na své dětství. Hudební skladatelé, knižní ilustrátoři nebo loutkaři, kteří se pohádkami inspirovali, vás provedou po cestě od pece hloupého Honzy, tajuplným lesem, vodní říší i peklem až do královského zámku. Připravte se ale také na setkání s Rusalkou, Čertem a Káčou, Krysařem, Červenou Karkulkou, čarodějem, trpaslíky i obry, draky, vodníky… To vše s tóny nejen klasické hudby, ale i filmových šlágrů a pohádkových hitů. Více na www.nm.cz.

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.