Konec roku je bujarý a vždycky bude. Sedět doma s rukama v klíně by byla nuda, ale při divokých oslavách není od věci dbát na jistá bezpečnostní pravidla, zejména pokud se chystáte manipulovat se zábavní pyrotechnikou.

Televizní zprávy jsou první den v roce plné záběrů z nemocnic, kde jsou lidé s různými stupni popálení. To že neopatrná manipulace s pyrotechnikou není legrace všichni víme, ale praxe je bohužel často jiná… „V období Vánoc a Silvestra ošetřujeme nejvíc popálených klientů v roce – na vině bývá rozpálený olej od smažení kaprů, ale také nesprávná manipulace s ohňostroji. Při popálení kůže je první pomocí okamžité chlazení zasaženého místa pod tekoucí vodou. Čím déle se chlazení odkládá, tím hlubší struktury popálení zasáhne. Vzniknou-li puchýře, je možné je jemně nastřihnout, vytlačit tekutinu, ale neodstraňovat celý puchýř, aby zůstala spodina rány krytá. Po důkladném zchlazení je vhodné ránu sterilně překrýt a fixovat. Rozhodně se vyhněte lidovým radám typu aplikace zubní pasty nebo jiného krému nebo posypání popáleného místa moukou. V případě, že se jedná o větší rozsah, měla by být rána okamžitě ošetřena lékařem,“ uvedla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky, která se zabývá moderní léčbou popálenin pomocí planární rázové vlny.

Pozor by si měli dát i diváci

Mohlo by se zdát, že „obětí“ nesprávně manipulované pyrotechniky mohou být jen ti, kteří ji „odpalují“, ovšem i diváci mohou přijít k úrazu. „I nepatrné odletující jiskry mohou oko závažně poranit, kromě kůže na očním víčku mohou popálit spojivku či rohovku a způsobit tak i trvalé oční vady, v krajním případě slepotu. Při odpalování rachejtlí je velmi důležité dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na dané pyrotechnice a zdravý selský rozum. Zažil jsem případ, kdy rachejtle po zažehnutí delší dobu neodstartovala, tak se nad ni dotyčný sklonil, aby si ji prohlédl. V tu chvíli raketa odpálila a zasáhla oko plnou energií. Bylo velmi složité pacientovi zachránit oko a alespoň zbytky zraku. Pyrotechnika je nebezpečná zejména vysokou teplotou, ale i rychlostí,“ varoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Hlavní zásady práce s pyrotechnikou

A co tedy mít na paměti, když si chceme konec roku užít s trochou „dělbuchů a petard“? Především je nutné pyrotechniku kupovat na místech k tomu určených, ne na tržištích či u pouličních prodejců. Obal produktů nesmí být nijak poškozený. Pyrotechnika musí mít na obalu značku státní zkušebny či evropskou homologaci CE. Pozor, aby bylo uvedeno datum spotřeby a přibalen návod, kterému budete rozumět, tedy asi nejlépe český. S pyrotechnikou nijak nepracujte, neupravujte ji podle svého, přečtěte si pořádně návod, myslete na to, že v ruce držíte výbušninu a podle toho se chovejte.

Foto: profimedia.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.