Češi jsou národem vášnivých chovatelů. Stačí se porozhlédnout ve svém okolí. Milujeme hlavně psy a kočky, ale chováme i třeba hady nebo potkany. Kolik nás vůbec náš zvířecí člen rodiny stojí a za co v péči o něj nejvíce utrácíme, to zjišťoval průzkum Poštovní spořitelny.

Podle zjištění z průzkumu má 57 % Čechů minimálně jednoho domácího mazlíčka. „Nejčastěji jsou chovateli lidé ze střední generace ve věku od 35 do 44 let. Naopak nejméně majitelů domácích zvířat je u lidí nad 55 let,“ říká k průzkumu mluvčí Poštovní spořitelny Monika Buřičová.

Průzkum tak dokládá, že nejčastěji si mazlíčka pořizují mladé rodiny v produktivním věku, zato jakmile se blíží jejich odchod do důchodu, milovaní zvířecí členové rodiny odcházejí. Nového mazlíčka pak už starší lidé často nechtějí, třeba i z finančních důvodů.

A kolik že Čechy zvířecí přítel v průměru stojí?

Měsíční náklady na krmení, hračky nebo třeba výcvik jsou nejčastěji do tisícovky. S touto částkou si vystačí 62 % Čechů. Každý sedmý chovatel ale utratí měsíčně už více než 2 000 korun, 6 % dotázaných dokonce utrácí za domácí zvíře více než 5 000 korun.

Ovšem to nejsou konečné náklady. Čas od času každé zvíře potřebuje péči veterináře a ta také něco stojí. Podle průzkumu to ale není tak špatné. Více než polovina majitelů domácích zvířat se s náklady na veterinární služby vejde pod hranici 1 000 korun za rok.

A jaké zvíře Češi nejčastěji chovají? Tady je odpověď jednoduchá – 63 % chovatelů mazlíčků má doma psa. Nepřekvapení ani, že zatímco v Praze ho má jen polovina chovatelů, v malé obci do tisícovky obyvatel mají pejska hned čtyři lidé z pěti.

Mazlíčci v číslech
57 %  – tolik Čechů vlastní alespoň jedno domácí zvíře

68 % – největší věkovou skupinou chovatelů jsou lidé ve věku 35 – 44

49 % – nejmenší věkovou skupinou chovatelů jsou lidé ve věku 55 a více

Náklady na krmení nebo hračky:

62 % – tolik lidí utrácí měsíčně za krmení, hračky a výcvik do 1 000 korun

14 % – tolik lidí utrácí měsíčně za krmení, hračky a výcvik více než 2 000 korun

Náklady na veterináře:

56 % – tolik chovatelů má náklady na veterinární služby méně než 1 000 korun za rok

17 % – tolik chovatelů má náklady na veterinární služby větší než 2 000 korun za rok

zdroj: průzkum Poštovní spořitelny

 

Autor: Martin Chládek

Foto: freeimages.com

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.