Módní návrhářka Liběna Rochová a výtvarník Lukáš Musil (přezdívaný Musa) společně navrhli limitovanou kolekci „Nadotek“ pro osvětový projekt charitativní organizace Debra ČR, jež v Česku pomáhá lidem s nemocí motýlích křídel. Kolekci představí již tento týden na mezinárodní přehlídce Designblok. Projekt lze podpořit na crowfundingovém portálu Hithit.

Liběna Rochová, uznávaná česká oděvní designérka a vysokoškolská pedagožka, pracuje na svých oceňovaných kolekcích výhradně sama. Stejně jako sám tvoří výtvarník Musa. Oba se ale rozhodli udělat výjimku. Liběna společně s Musou vytvořili kolekci šatů, topů, kalhot, overalů, triček a tenisek, jež se poprvé veřejnosti představí na mezinárodní přehlídce Designblok. Veškerý výtěžek z prodeje kolekce Nadotek půjde na pomoc lidem s nemocí motýlích křídel. Limitovaná oděvní kolekce vznikla na základě Musových perokreseb. Dezén se následně natiskl na látku.

„Setkání s Lukášem pro mě bylo zlomové – díky jeho přístupu k životu, k tvorbě. O společném projektu jsem přemýšlela dlouho, ale nenacházela jsem ten pravý záměr. Až ve chvíli, kdy mě napadlo vytvořit limitovanou oděvní kolekci pro Debru a lidi s nemocí motýlích křídel, které jsme oba už dlouho předtím podporovali, věděla jsem, že to je ten okamžik,“ říká Liběna Rochová a dodává: „To, že pomáháme něčemu, co má smysl, mi dává štěstí a radost. Toužím po tom, aby naše kolekce přispěla k posílení veřejného povědomí o tom, co nemoc motýlích křídel je. Aby lidé, které postihla, už nemuseli čelit nepříjemným pohledům okolí. Kromě dennodenní péče a ošetřování totiž potřebují i naši pozornost a empatii.“

„Liběnino nadšení do projektu a poctivost, s jakou k němu přistupuje, je důvodem, proč jsem se i já cítil při práci na kolekci ve svém živlu. Nejdůležitější je účel, proč to celé vzniká. Jsem moc rád, že moje tvorba může přímo pomoci lidem s nemocí motýlích křídel. Člověk není najednou jen sám za sebe, ale stojí i za těmi, pro které to dělá. Pokud naše práce má někdy smysl, je to jednoznačně právě v tomto případě,“ říká Musa.

Kolekce Nadotek se skládá z limitované série overalů, kalhot, šatů a topů, od každého návrhu bude dostupných pouze třicet kusů. Vedle toho ale vznikla i tisícovka triček ve dvou originálních designech a osmdesát párů tenisek.

Černobílou prodejní kolekci Nadotek doplní i výtvarné modely určené pro přehlídková mola. V nich už Liběna Rochová a Musa neomezují svou fantazii nositelností oděvů. Kresba na přehlídkových modelech bude navíc vznikat na jeden pokus. Vlastní kresby přitom Musa doplňuje i úryvky básní, které psala Olga Joklová, pacientka, jež se významně podílela na osvětě nemoci motýlích křídel a které je kolekce věnována. Olga zemřela před třemi lety.

„Nemoc motýlích křídel postihuje zejména kůži a sliznice. Jsou tak křehké, že stačí i mírný tlak nebo tření švů oblečení, aby se na nich tvořili otevřené rány a puchýře, které se potom dlouho a obtížně hojí. Je to vrozená, velmi bolestivá nemoc, která vyžaduje pečlivé ošetřování, jež zabere rodičům postižených dětí několik hodin každý den. Díky pomoci charitativní organizace Debra ČR, nejsou na to vše rodiny samy. Právě na tuto pomoc a odborné poradenství bude použit výtěžek z prodeje kolekce Nadotek,“ vysvětluje Jitka Čvančarová, která je už devět let patronkou organizace.

DESIGNBLOK
KDY: 25.–29. 10. vždy od 10 do 21 hodin.
KDE: Průmyslový palác, pravé křídlo, Výstaviště Praha Holešovice, Praha 7

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.