Koupelna podle principů Feng Shui vyjadřuje pozitivní energií a pocitem klidu. Jaká jsou základní pravidla uspořádání prostoru tohoto duchovního stylu? Speciální koncept koupelen podle Feng Shui připravila společnost SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ ve spolupráci s  interiérovou designérkou a odbornicí na Feng Shui, Taniou Morrison. Podstatou tohoto čínského učení je nalezení rovnováhy prostoru prostřednictvím barev, materiálů a tvarů, neméně důležité je také zapojit lidské smysly prostřednictvím vůně a zvuku.

Tradiční čínské učení Feng Shui se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru. Koupelna je místem, kde trávíme hodně času. Ranní hygiena nastartuje tělo pro náročný den. Večerní sprcha spláchne stopy po celodenní práci a připraví nás na chvíle odpočinku. „Koupelny podle Feng Shui jsou navrženy tak, aby se lidé v místnosti cítili dobře. Energie může nerušeně plynout prostorem, pokud je v něm vytvořena správná harmonie,“ říká Tania Morrison, designérka a konzultantka oslovená společností SIKO. Důraz je přitom kladen na praktičnost a individuální požadavky každého jedince.

Barva, materiál a tvary

Do koupelny podle principů Feng Shui je ideální zvolit zelenou barvu a to ve všech svých odstínech. Právě odstíny zelené symbolizují element dřeva, který pomáhá harmonizovat prostor. Tato barva skvěle funguje v kombinaci se dřevem či dřevodekorem. Naopak do koupelny nejsou vhodné studené a tmavé odstíny, modré barvy, ale také agresivní kontrasty.

Feng Shui znamená optimalizovat prostor tak, aby člověk mohl bydlet co nejlépe a aby každý jednotlivý prostor splnil svůj účel. „Moderní design a prastaré učení Feng Shui se nevylučují, mohou být v harmonii,“ vysvětluje Tania Morrison a dodává: „Vůbec se nemusíte zříci moderního krásné designu, naopak.  Velice dobře se hodí protáhlé štíhlé tvary a dřevo jako materiál obecně.“ Umyvadlo jednoduchého oblého tvaru vhodně doplní štíhlá designová baterie.

Potěšení pro lidské smysly

Pro požitek lidských smyslů je důležité zapojit čich a sluch. Vůni místnosti lze ovlivnit svíčkami nebo živými rostlinami. Svíčky pomáhají uvolnit tělo i mysl, provoní koupelnu a vyvolají příjemnou decentní atmosféru. Velmi pozitivně v koupelně také působí živé rostliny, vhodné jsou například orchideje nebo nápadnější šáchor.

Podstatné je v koupelně vyvolat příjemný pocit svěžesti, lehkosti a vzdušnosti. „Tyto vlastnosti umožňují přirozený proud energie, která je v dnešní hektické době tolik potřeba,“ říká odbornice na Feng Shui. Nezbytný je dostatek světla. Pokud v místnosti není velké okno, světlo může zajistit interiérové osvětlení. K prosvětlení prostoru může také pomoci zrcadlo. Pozor ale na odraz, v zrcadle by se neměly odrážet dveře nebo toaletní mísa.

Čistota prostoru

Prostor podle Feng Shui by měl čistý a upravený. Velké množství doplňků ruší jednotnost místa. Chaos v místnosti vnáší chaos i do života, proto není dobré nechávat v koupelně povalovat věci. Použité prádlo se uloží do koše na prádlo. Drogerie a kosmetika se umístí do koupelnových skříněk. Toaleta se ve Feng Shui spíše schovává, měla by přitahovat co nejméně pozornosti. Pokud je součástí prostoru koupelny, je dobré toaletu schovat za příčku. WC mísa by měla být vždy zavřená.

Zajímavý tip na závěr: v harmonické koupelně vytvořte malý vzrušivý element. Vhodně zvolená dekorace dodá prostoru jemný impuls ohně.

Autorka: Jana Bobková

Zdroj fotografií: SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

1 komentář

  1. Krásné, jen malá poznámka, dle Feng Shui orchidej nepatří do bytu.

Comments are closed.