Ucpaný nos, zalehlé uši a proudy vody z nosu – rýma jako jeden z projevů nachlazení dokáže být pořádně otravná a pěkně nám znepříjemnit život. Nosní kapky, zejména ty s obsahem účinných látek xylometazolinu a oxymetazolinu, dovedou od příznaků rýmy značně ulevit. Jejich použití však sebou nese i jistá rizika. Sestavili jsme pro vás pár nejdůležitějších pravidel!

První pravidlo: Neužívat sprej nedbale a příliš dlouho

Uvolňující spreje do nosu jsou určeny pro případy, kdy je nos ucpaný, dýchání je ztížené a díky tomu se nám špatně spí. Lék rozhodně neužívejte nahodile nebo v případech, kdy to není nutné. Dekongestiva by totiž mohla vyvolat i opačný efekt.  

Po pár hodinách začne nosní sliznice opět bobtnat, a čím častěji léky proti rýmě používáme, tím rychleji k procesu dochází. Proto by se měly spreje či kapky užívat jen pár dní – maximálně týden (u dětí je doba užívání ještě kratší), jinak hrozí vytvoření návyku.

Druhé pravidlo: správná aplikace

  • Máte pocit, že na použití nosního spreje či kapek není nic těžkého? Věda to sice není, ale přesto je dobré řídit se určitými pravidly. Nosní kapky jsou předchůdci sprejů a aplikují se za pomoci pipety.

 

  • Tu je třeba z nosu vytahovat stlačenou, jinak by mohlo dojít k nasátí obsahu nosu, tedy i bakterií. Spreje vstřikují do nosní dutiny aerosol a i zde je použití podobné – aplikátor vytahujeme z dutiny stlačený, ze stejného důvodu jako u kapek.

 

  • Aplikaci léku provádíme vsedě tak, že ucpeme jednu nosní dírku a do druhé vložíme nástavec lahvičky. Hlavu mírně předkloníme, nástavec zasuneme dostatečně hluboko do nosního otvoru a následně ho odkloníme směrem od nosní přepážky. Při nádechu aplikátor stlačíme a vydechujeme ústy.

 

  • Poté postup opakujeme u druhé dírky. Nástavec nakonec očistíme ubrouskem a teprve poté lahvičku uzavřeme. Pokud trpíte chronickými záněty vedlejších nosních dutin, je třeba nástavec po každém použití očistit navíc horkou vodou.

Třetí pravidlo: doba spotřeby

Z loňské sezony zbylo v lékárničce několik nespotřebovaných lahviček nosního spreje a vám je líto je vyhodit? Z hygienických důvodů je doporučeno zbavit se příliš starých sprejů. Pokud je lék starší než jeden rok, je velmi pravděpodobné, že je sídlištěm bakteriálních zárodků, a proto se doporučuje takový lék více nepoužívat a vrátit do lékárny. Každopádně je dobré číst údaje na krabičce či v příbalovém letáku a sledovat, jak dlouho po otevření je produkt použitelný.

Tip:  na krabičku zaznamenat datum prvního otevření.

Obecně platí:

  • Lék aplikujte jen do čerstvě vyčištěného (vysmrkaného) nosu
  • Pokud se jedná o suspenzi, je nutné lahvičku před použitím důkladně protřepat
  • Aplikaci neprovádíme vleže a hlavu při ní nezakláníme
  • Nástavec pravidelně čistíme, a pokud dojde k jeho ucpání, nesnažíme se ho vyčistit ostrými předměty, ale sprej či kapky vrátíme do lékárny

Více tipů pro zdraví najdete zde

Foto: Depositphotos