„Ledový muž“ Wim Hof dokáže neuvěřitelné věci – například jeho pobyt v boxu zasypaným ledem až po krk, kde jeho rekordní hodnota činí 1 hodinu a 13 minut nebo zdolání maratonu v poušti bez požití vody budí velký respekt. A jak je to všechno možné? Objevil totiž speciální techniku dýchání a posunul hranice vnímání pobytu v ledu.

„Dýchej, je to zadarmo!,“ tvrdí Wim Hof všem, kteří se o jeho práci zajímají. Jeho metoda je vědecky ověřena a účinky jsou ihned viditelné v praxi. Wim tvrdí, že každý člověk dokáže za pomoci speciálních dýchacích technik a kontrolovaného otužování vědomě ovlivnit autonomní nervový systém a tím kontrolovat procesy ve svém těle. A co tedy dokáže při práci na sobě člověk se svým tělem? Regulovat a udržet teplotu mimo možnosti běžného člověka, vědomě ovlivňovat imunitní reakci organismu, dechovým cvičením měnit pH krve, soustředěním a meditací vědomě ovlivnit podvědomé reflexy, zvýšit několikanásobně svůj metabolismus. To všechno nás může posouvat k fyzickým výkonům, jež jsou bez nadsázky za hranicí běžných lidských schopností. A to už přece stojí za to. Alespoň pro začátek to vyzkoušet.

Jsem tady správně…

Je sobota ráno a já po dlouhém (ročním) váhání vcházím do krásných prostor soukromé školy s malebnou zahradou uprostřed. U hlavního vchodu mě vítá průvodkyně a po podepsání důležitých dokumentů a ověření si mého zdravotního stavu, ve formě vyplnění dotazníku, kráčím do hlavního prostoru, kde se Wim Hofův workshop koná. Tam už nás vítá usměvavá Emma, Angličanka která je již druhým rokem instruktorkou Wim Hofovi metody a přijela k nám do Čech, aby nás zasvětila do procesů, které ona sama i na sobě před pár lety díky Wimovi objevila.

Hlavně dýchat

Po krátkém úvodu začne lektorka s průvodkyní mluvit o tom jak je Wim Hof ve svém životě obohatil a přispěl k jejich zdraví a jak obě tvrdí, jak jim pomohl změnit „mind set“ v jejich hlavě. Dychtivě hltám jejich slova, je to velmi inspirativní povídání. Je nás tu asi dvacet šest. Pár mužů, zbytek ženy. Při vzájemném představení pracujeme ve dvojicích, je to příjemné a zábavné. Během chvíle tak vzniká radostná a funkční komunita lidí. Přece jen nás všechny spojuje jedno – ponořit se společně do ledové vody. Po inspirativním úvodu a otestování pH v moči před procesem, začneme s dýchací technikou, která je založena na vdechování většího množství kyslíku, a to v několika kolech po sobě jdoucích s následným zadržování dechu, kdy pak tělo využívá načerpaného kyslíku. Každý si reguluje svůj dech dle sebe a vydechne do normálního dechu jak mu to tělo dovolí. Po skončení jdeme přeměřit pH. A zde jsou už vidět viditelné výsledky, kdy jsme tělo díky dýchání uvedli do zásaditého prostředí.

A jde se do ledu!

Po dýchání jdeme otestovat led. V malém bazénku, nejprve ponorem ruky v čase dvou minut, za rozptylování se s partnerem vedle, povídáním o malicherných věcech sledujeme, jak s námi led pracuje. “ No, tý jó, to je síla“ ozývá se od mého kolegy vedle i od jiných. Přežili jsme. A jdeme do dalšího kola, a to ponorem ruky tentokrát s plným soustředěním se pouze na svoji mysl. Je to už jiné. Po minutě a půl přestává boj s bolestí a ruka je klidná a mysl taky. „A teď nastane ten úžasný okamžik splynutí s ledem“ volá na nás Emma a průvodkyně překládá a přitakává. Ještě nás obě podpoří povídáním a tipy na způsoby, jak s myslí v ledu pracovat. A jde se na věc. Ty dvě minuty nejsou tak dlouhé, jak se na první pohled zdálo. Mysl pracovala naplno, tělo se ze začátku třáslo, ale po minutě a půl došlo opravdu k uvolnění. Dvě minuty jsou naprosto bezpečný limit, tělo vše bez problému zvládne. Další čas je na každém, jak mu jeho tělo dovolí. Já nakonec vydržela asi dvě minuty a půl. Byl to opravdu zážitek.

Zázrak?!

Tělo je po výlezu z ledu studené, a tak ho zahříváme cvičením s prvky tai-či. To nás postupně stabilizuje do normální vnitřní teploty a kondice. A nyní už začínají probíhat procesy v těle. Nejen, že má tělo více energie, dvě minuty v ledu se prý dají přirovnat půlhodinovému rychlejšímu běhu, ale mysl je uvolněna a dále vše pracuje. Během dalšího dne zaznamenávám rozdíly před vstupem do ledu a po. Několik hodin poté, řekla bych i celý den, v sobě cítím velkou úlevu od všeho: křivd, hodnocení, nervozity, bolestí, smutku… Mám v sobě klid a to jsem nedávno procházela velmi bolestným rozvodem. Najednou vidím různé situace, ve kterých jsem se ještě před nedávnem nacházela a nemohla z nich vystoupit jinak a s nadhledem. Ale co je nejvíce znatelné, je absolutní přísun energie. I po tak obrovském překonání sebe, bez jediné přípravy otužování (pozor, saunu nesnáším a tudíž nenavštěvuji) jsem ušla v rychlé chůzi druhý den třináct kilometrů bez absolutní známky únavy. Za mě vím jistě, že jdu s Wimem dále. Testovat a objevovat, co má mysl dokáže a jak se vše dále bude projevovat na mém zdraví.

Foto: profimedia

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.