Pracuj a cestuj. Tato pobídka zní jako ideální, ale často nedosažitelná kombinace. Zároveň je to však program, jak se podívat do USA, vypilovat svou angličtinu, vidět kus světa a ještě si třeba něco vydělat. Měsíc cestování za dva až čtyři měsíce práce za oceánem rozhodně stojí. Víc než o práci jde ale v programu Work and Travel o důležité zkušenosti a také zábavu.

Pro koho je projekt určený? Pro studenty denního studia na vysoké škole nebo na vyšší odborné škole, kterým je mezi 18 a 30 lety. „Program je skvělý v tom, že můžou vyjet třeba páry, skupiny vícero kamarádu, těch možností je nepřeberně. Zažijí jednoduše léto jinak. Můžou třeba pracovat v některém z amerických národních parků jako průvodci, takže ani ta pracovní část Work and Travel nemusí být dřina, ale i zábava,“ říká obchodní ředitel pracovních a jazykových pobytů společnosti Student Agency Peter Janičina.

Zájemci si sami mohou vybrat klidné místo v přírodě a menší shon, například práci v obchůdcích, restauracích nebo třeba v oblíbených národních parcích Yellowstone park, Glacier park v Montaně nebo i v hotelech na horách. Pokud mají volno od práce, mohou se vypravit na výlety do okolí a poznávat tamní krajinu. Ta se od evropské liší, a to především v monumentalitě. „Každý národní park a každé zákoutí hor je originál, v USA je vše jen trochu v jiném měřítku než u nás. Třeba slavný Yellowstone je rozlehlý téměř stejně jako celý Jihočeský kraj,“ upozorňuje Janičina.

V nabídce jsou ale i rušnější místa. Třeba zábavní parky jako Cedar Point v Ohiu, jenže je s 69 atrakcemi jeden z nejrozsáhlejších zábavních parků na světě. Tam je živo neustále. „Velmi oblíbení jsou pozice plavčíků, kteří mají každý „svůj“ bazének, na kterém tráví celé léto. V lokalitách jako Maryland, Washington D.C., Virginia nebo Connecticut. Na východním pobřeží je řada turistických cílů jako hlavní město USA, města New York a Boston,“ představuje výhody této profese obchodní ředitel pracovních a jazykových pobytů.

Bazény jsou v okolí větších měst, ubytování mají zajištěno od zaměstnavatele a od našich klientů je velmi dobře ohodnocené. Už v ČR zájemcům jejich budoucí zaměstnavatel zajistí kurz plavčíka s platným certifikátem, nemusí mít tedy žádné zkoušky předem sami.

„Práci si obecně WAT studenti mohou nechat zajistit námi nebo si ji můžou najít sami. Druhou možnost volí třeba studenti, kteří do USA míří v rámci tohoto programu podruhé a mají tam třeba nějaké známé a kamarády, kteří jim práci pomohli najít,“ doplňuje zástupce společnosti Student Agency.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.