Milujete víno a rádi poznáváte nová místa? Máme pro vás tipy na originální jarní výlet do vinařských destinací! Nejde jen o výrobu skvělého vína, vinohrady a jejich okolí jsou krásným a romantickým místem samy o sobě. Vypravit se za nimi ale rozhodně neznamená jet pouze na Moravu, cíle mohou být daleko rozmanitější. Vydat se můžete za hranice Česka, například do ohnivého Španělska, slunné Itálie nebo do šampaňským proslulé Francie.

Navštívit vinařské oblasti na jaře se vyplatí dvojnásob. Nebudete se muset prodírat skrze davy ostatních nadšenců se skleničkou v ruce jako při podzimním vinobraní. Sluníčko hřeje tak akorát a přímo vybízí k pořádné turistice. Vyzkoušejte naše tipy! Spokojení budou ti, kteří hledají středomořskou exotiku a na vlastní oči chtějí vidět, kde odpočívá španělská Cava, na své si ale přijdou i tací, kteří nedají dopustit na tuzemské nápoje a tradice jim není cizí.

Za Proseccem jedině do Itálie!

Měkce zvlněná krajina, nekonečná údolí, zeleň, kam až oko dohlédne a mezitím rozesety malé světlé cihlové domky. To je Valdobbiadene, domov nejlepšího Prosecca. Vinice, které se staly součástí dědictví UNESCO, zde leží v nadmořské výšce mezi 50 až 500 metry na mírných svazích, které se střídají s těmi strmějšími. Nádherné historické městečko přímo vybízí k procházkám, a pokud byste snad měli památek stále málo, autem jste za chvilku ve slavných Benátkách.

Co je Prosecco?

Vyznačuje se svěžestí a jednoduchostí, právě proto si tak rychle získalo na oblibě po celém světě. Je vhodné pro každou příležitost. Podle tlaku v láhvi může být Prosecco šumivé (Spumante) nebo perlivé (Frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvajícím perlením a spolehlivě jej poznáte podle typické korkové zátky, kdežto Frizzante je nejčastěji uzavřeno šroubovým uzávěrem.

Objevte “hlavní město” šampaňského

Francouzské Épernay je na první pohled nenápadné město ležící v údolí mezi viničními tratěmi. Skrývá se v něm ale opravdový poklad. Ten je k vidění nejen v ulicích, ale především ve sklepích. Více než sto kilometrů dlouhé podzemní chodby a vinné sklepy ukrývají přes 200 milionů lahví šampaňského vína.

Co je šampaňské?

Šampaňské je šumivé víno, které se vyrábí sekundárním kvašením. To probíhá přímo v láhvi, nikoli ve velkém tanku jako v případě charmatové metody. Pro výrobu šampaňského je nejdůležitější především dlouhé ležení na kvasinkách. Víno s tímto označením se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne ze 7 vybraných odrůd. Nejtypičtější jsou Chardonnay, Pinot Noir a Meunier.

Za tajemstvím českých bublinek

Krajina posetá malebnými vesničkami i siluety českých hradů a zámků jsou tím, co na první pohled uchvátí návštěvníka Plzeňského kraje. Zatímco krajská metropole Plzeň je proslulá výrobou světoznámého piva, nedaleký Starý Plzenec se dostal do povědomí jako místo výroby Bohemia Sektu, nejproslulejšího tuzemského šumivého vína. Městečko, dříve nazývané také jako Stará Plzeň, se rozkládá v údolí mezi rotundou sv. Petra a Pavla z roku 976 a zříceninou středověkého hradu Radyně založeného panovníkem Karlem IV.

Tato krajská dominanta inspirovala v roce 1945 staroplzenecké vinaře k pojmenování jednoho ze svých prémiových sektů. Tak vznikl sekt Chateau Radyně, nejdéle souvisle vyráběné šumivé víno u nás. Za to, že se Bohemia Sekt stal tuzemskou jedničkou v šumivých vínech, vděčí Starý Plzenec Louisi Girardotovi. Tento významný enolog z oblasti Champagne a velký požitkář přijel do Starého Plzence před více než 70 lety, aby tu zasvětil místní sklepmistry do tajů výroby sektu.

Věděli jste, že…

Vinice skupiny Bohemia Sekt na jižní Moravě leží na 49° severní šířky, tedy na stejné rovnoběžce jako vinice v Champagne.
Bohemia Sekt je nejoblíbenějším tuzemským sektem – pokud by se lahve z roční produkce postavily do řady, dosáhly by ze Starého Plzence až do Paříže
Sekt musí „ležet na kalech“ minimálně 6 měsíců.
Základem pro výrobu sektu je cuvée, víno tvořené několika odrůdami, nejlépe bílých suchých vín s pikantní kyselinkou. Sekt může být vyráběn dvojím způsobem. Metodou „Charmat“, kdy víno kvasí v tanku, nebo kvašením přímo v lahvích.
Sekt je název pro jakostní šumivé víno ze střední Evropy (podobně jako Prosecco je název pro šumivé víno ze severní Itálie, šampaňské z kraje Champagne nebo Cava ze Španělska).
V každé sklence se skrývá více než 1,5 milionu bublinek, které vznikly přírodní cestou – druhotným kvašením.

Poznejte habánskou tradici ve Velkých Bílovicích

Pokud na jaře nechcete cestovat do zahraničí, vydejte se za vínem do Velkých Bílovic. Z největší vinařské obce v Česku můžete vyrazit na výlet do blízkého okolí, a navštívit například Lednicko-valtický areál, nebo si naplno užít zdejší vinařské turistiky. Ke kořenům zpracování vinných hroznů i do moderní výroby, kde se ukazuje, jak vzniká víno dnes, vás zavede prohlídková trasa známého vinařství Habánské sklepy. V jeho prostorách se totiž nachází historický sklep, kde se lahodný nápoj vyráběl a zrál pod rukama Habánů už před více než čtyřmi staletími. Nová designová vinotéka zdobená více než 2500 lahvemi pak nabídne příchozím příležitost ke kýženému odpočinku v moravském stylu se sklenkou v ruce. Kromě degustace si lze lahve z produkce Habánských sklepů, včetně výjimečných archivních vzorků, zakoupit i s sebou.

 

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.