Fenoménem současné doby je, že lidé se chtějí pořád učit něco nového. Dovolené chtějí trávit aktivně a rádi si zaplatí za kurz běhání, cyklistiky, golfu, semináře etikety, gastronomické zážitky nebo třebas i pečení dobrot s profesionálem.

Skoro polovina dospělých Čechů se celoživotně vzdělává. Většinou se účastní kurzů souvisejících s prací. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a v praxi to potvrzují například i provozovatelé hotelů nebo organizátoři zážitkových dovolených.

„Za poslední roky jsme zaznamenali zvyšující se zájem o pobyty spojené s nějakým zážitkem, kdy se lidé naučí něco nového. Pravidelně tak pořádáme například Běžeckou školu Miloše Škorpila, Kurzy etikety s Ladislavem Špačkem, degustační večery, z nichž je každoročně velice oblíbená Noc bílých lanýžů, a samozřejmostí je, že našim hostům nabízíme řadu aktivit, jimž se mohou během pobytu věnovat – od cvičení jógy, nordic walkingu až po golfový program. Mnoho lidí z velké dálky k nám míří také na kurzy pečení frgálů, tradičních valašských koláčů,“ říká Martina Žáčková ze Spa hotelu Lanterna s tím, že horkou letošní novinkou bude kurz výroby pralinek a pro sportovce pak čtyřdenní Bike kemp Valachy, na němž si zájemci budou moct vylepšit techniku jízdy na horském kole v krásné a čisté beskydské přírodě.

Kurzy pečení frgálů (po celé léto)

Tento neobvyklý zážitek láká do Velkých Karlovic čím dál více zájemců. Pod vedením zkušených pekařek Resortu Valachy se naučí péct tradiční valašské koláče, a pokud přijdou i s přáteli nebo s dětmi, užijí si také společně spoustu zábavy. Kromě nové kuchařské dovednosti si domů odnesou vlastnoručně vyrobený frgál a certifikát o přijetí do valašského cechu pekařského. „Kurzy jsme začali nabízet návštěvníkům Velkých Karlovic před dvěma lety. Zabýváme se vlastní výrobou a prodejem frgálů a lidé se nás při jejich nákupu často ptali na suroviny či tipy na pečení. To nás přivedlo k myšlence vše jim názorně ukázat. Kurzy pečení frgálů pořádáme vždy o prázdninách dvakrát týdně, vede je naše pekařka a zájem o ně neustále roste. O letošních prázdninách budeme muset zvýšit četnost akcí. Navíc se kurzy „chytly“ i jako neobvyklý teambuildingový program pro firmy, které si ho často vyžádají pro zpestření pracovní části programu. Na internetu sice koluje spousta videí a foto návodů na to, jak co vyrobit, ale ukazuje se, že pro řadu lidí je cennější možnost osobního načerpání zkušeností, kdy se jim někdo věnuje a vše jim vysvětlí,“ říká Martina Žáčková.

Golf pro každého (po celou sezonu)

To je zábavný program pro golfové začátečníky, rodiny s dětmi, aktivní sportovce – zkrátka pro všechny, kteří golf ještě neznají nebo s ním začínají a chtějí se dozvědět něco víc. Objevte krásy golfové hry, kterou si můžete na Golfovém hřišti Horal vyzkoušet jak sami, tak i s celou rodinou či partnerem a mít tak zajímavý společný zážitek. Při objednání programu vás čeká procházka v délce zhruba 90 minut po golfovém hřišti s průvodcem, který vám vysvětlí základy golfu, pod jeho vedením si zkusíte základní údery, chipování, patování i samotnou hru a dozvíte se i řadu zajímavostí o tomto sportu. Vše je přizpůsobeno jak dospělým, tak i dětem, které se mohou seznámit s golfem hravou a zábavnou formou díky takzvanému SNAG golfu.

Běžecká škola Miloše Škorpila (11. – 14. 10. 2018)

Naučte se správně běhat! Užijte si čtyři dny nabité tréninkem a novými informacemi pro začátečníky i pokročilé pod vedením Miloše Škorpila, který je bez nadsázky ikonou běžeckého sportu u nás. Známý ultramaratonec, propagátor a trenér běhu míří opět se svou Běžeckou školou na Valašsko, do Resortu Valachy. Pobyt s profesionální běžeckou přípravou je určen jak začátečníkům, kteří se chtějí při svých prvních běžeckých krůčcích vyvarovat základních chyb, tak pokročilým, jimž soustředění pomůže rozšířit si běžecké obzory a zapracovat na rozvoji vytrvalosti i při tvorbě tréninkových plánů a optimalizaci běžecké techniky. Samozřejmě nemůže chybět ani odpočinek a relaxace ve vyhlášených wellness centrech Resortu Valachy – účastníci mají neomezený vstup do L-Spa hotelu Lanterna i do blízkého Wellness Horal.

Kurz etikety s Ladislavem Špačkem a zážitkovým menu (15. – 16. 12. 2018)

Dovolenou ve Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích můžete spojit s jedinečným degustačním večerem ve společnosti „Mistra etikety“ Ladislava Špačka spojeného s ochutnávkou degustačního menu zážitkové restaurace Vyhlídka. V semináři etikety Ladislava Špačka se dozvíte vše, co potřebujete k běžnému i formálnímu společenskému styku a vše si můžete rovnou vyzkoušet při stolování. Ladislav Špaček působil na Pražském hradě jako mluvčí prezidenta Václava Havla, účastnil se bezpočtu vrcholných společenských událostí, je autorem mnoha knih a protagonistou televizního seriálu Etiketa.

Týden kultury na Valašsku 2018 (22. – 28. 8. 2018)

Připravte se na sedm dní plných kulturních zážitků, které vám na konci letních prázdnin přinese již třetí ročník Týdne kultury na Valašsku ve Velkých Karlovicích. Přijďte si užít nezapomenutelná představení, divadla, koncerty i zábavu v šapitó pod Spa hotelem Lanterna. Více informací na www.tydenkultury.cz.

Karlovský gastrofestival (11. 10. 2018)

Svátek všech milovníků (nejen) valašské kuchyně a regionálních produktů: to je Karlovský gastrofestival, jedinečná gastronomická událost ve Velkých Karlovicích, která tento rok slaví již své jubileum – 10. ročník. Užijte si 3,5 km chutí a vůní na 13 gastro zastávkách v údolí Léskové, kde si můžete dopřávat ochutnávky a současně si užívat procházku krásnou přírodou, zažít atmosféru farmářského trhu, galavečeří s mistry kuchaři, soutěže o nejlepší frgál a klobásu a další doprovodné programy. Vstup na Karlovský gastrofestival je zdarma. Více na www.karlovskygastrofestival.cz

Noc bílých lanýžů ve Spa hotelu Lanterna (15. 11. 2018)

Zažijte jedinečný degustační večer plný vybraných chutí a neodolatelných vůní v zážitkové restauraci Vyhlídka Spa hotelu Lanterna. Přeneste se do italské oblasti Piemont, celosvětově proslulého regionu vzácných lanýžů a vynikajícího vína, a podlehněte kouzlu této delikatesy.

Zdroj: www.lanterna.cz

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.