Luxusní španělská značka Loewe musela stáhnout z prodeje nový oděv, který podle kritiků připomínal uniformu z koncentračního tábora.

Módní dům zahájil výrobu tohoto oblečení v polovině listopadu jako součást jejich kolekce s názvem „William De Morgan capsule collection“, která je inspirována umělcovým designem. Morgan byl lídrem hnutí Arts and Crafts a proslavil se používáním bohatých, živých barev a orientalistických vzorů.

Na nový oděv, který byl inzerován jako  “Stripe Workwear Jacket White/Black”, se zaměřil Diet Prada, který je považován za „hlídacího psa“ módního průmyslu.  Na svém instagramovém účtu jako první upozornil na velkou podobnost mezi oblečením od značky Loewe a uniformou, kterou na sobě měli oběti holocaustu.

View this post on Instagram

Unable to see anything but concentration camp uniforms in this $1,840 ensemble from @loewe ‘s William De Morgan capsule, a collection meant to “capture a freedom of imagination”. But with the particular stripe proportions and layout, uniform-style garments, and prominent chest patches, there’s not actually much left to the imagination when the resulting look is so uncannily disturbing. Fast fashion retailers like Urban Outfitters and Zara have had similar products slip through the cracks, which were generally blamed on third-party vendors and swiftly destroyed. Loewe has week-old comments calling this out on post featuring a black and white image from @britishvogue … when will we see a response? • #Loewe #jwanderson #williamdemorgan #loewewilliamdemorgan #britishvogue #capsulecollection #fashion #designer #luxury #luxurybrand #fail #insensitive #holocaust #holocaustmemorial #uniform #prisoner #stripes #stripeshirt #pajamas #history #wwii #loewebag #jwandersonconverse #jwandersonxuniqlo #fashionfail #zara #urbanoutfitters #model #news #dietprada

A post shared by Diet Prada ™ (@diet_prada) on

„Není vidět nic než uniformy z koncentračního tábora.  Značka ve skutečnosti nenechala moc prostoru pro představivost, když je výsledný look tak neskutečně znepokojující,“ napsal Diet Prada na Instagramu.

Značka Loewe vydala k celé kauze své prohlášení, které znělo takto:  „Doneslo se k nám, že jeden z našich módních kousků prý odkazuje na jeden z nejhorších okamžiků v historii lidstva. Rozhodně to nikdy nebyl náš záměr.  Omlouváme se každému, kdy by si mohl myslet, že jsme k takovýmto vzpomínkám necitliví. Vybrané produkty byly odstraněny z naší komerční nabídky.“

Není to poprvé, co se módní značka dostala do problémů kvůli tomu, že její oblečení podle některých připomíná uniformu z koncentračního tábora. V roce 2014 se společnost Zara musela omluvit za své pruhované triko se žlutou hvězdou. Firma uvedla, že se inspirovala šerify z klasických westernů, kritici však tvrdili, že znak připomíná Davidovu hvězdu.

Foto: pixabay.com/VirginiePount