Když se řekne Prada, všichni si nejspíš vybaví film s Meryl Streep v roli obávané šéfredaktorky časopisu Runway, Mirandy Priestly. Ačkoliv značku založili dva italští bratři, dlouho se muži ve vedení podniku neudrželi. Již desítky let drží otěže společnosti Miuccia Prada, která dokázala postavit podnik zpátky na nohy. Dnes tato módní návrhářka a podnikatelka slaví 71 let a do důchodu se ještě rozhodně nechystá.

Společnost Prada (dříve Fratelli Prada) založili v Miláně v roce 1913 bratři Mario a Martino. Firma prodávala luxusní předměty včetně kožených kufříků, hodinek a večerních kabelek. Již během krátké chvíle se značka těšila velké oblibě u italské šlechty. Z té doby pochází i prvotní logo.

V roce 1919, kdy byla firma prohlášena za oficiálního dodavatele královské rodiny, získala značka právo zahrnout do logotypu prvky heraldiky House of Savoy: erb a lano. Skutečnost, že Prada měla královský patronát, jí pomohla v boji s konkurencí, kterou byla například firma Gucci. V průběhu času módní dům odstranil prvky spojující jej s italskou monarchií. Logo dostalo jednodušší, minimalistický vzhled a zůstal zachován pouze typ písma.

Když se Mario Prada rozhodoval, kdo po něm převezme vedení firmy, vůbec nepomyslel na svou dceru. Domníval se, že žena není schopna vést podnik. Jeho syn však neměl o tuto funkci valný zájem a do čela se nakonec přece jen dostala jeho sestra Luisa.

Bojovnice za ženská práva

Vrcholné období však začalo až se zakladatelovou vnučkou Miucciou Prada, která zdědila upadající podnik v roce 1978. Miuccia byla členkou Italské komunistické strany a bojovnicí za ženská práva. Po získání doktorátu z politologie na Milánské univerzitě, navštěvovala herecké kurzy v Teatro Piccolo: toužila se stát mimem.

Po nástupu do módního domu, vzala podnik pevně do svých rukou a rozhodla se razantně rozšířit sortiment. První kolekce dámských bot přišla na svět rok od jejího nástupu. V roce 1985 zaznamenala první velký úspěch, když navrhla řadu černých kabelek a batohů z nylonu, s trojúhelníkovým stříbrným štítkem s nápisem Prada (Miuccia nemá ráda, když jsou loga až příliš do očí bijící, podle ní jsou velké štítky jenom vizitkou snobství). Nylon byl použit jako protiklad ke kůži. Brzy se její návrhy bot a kabelek staly centrem skutečného kultu módních spotřebitelů v Evropě, Americe a Japonsku.

V roce 1988 byla na milánském pavilonu představena první dámská kolekce. „Dělám ošklivé šaty z ošklivého materiálu, protože mám špatný vkus, ale nakonec vypadají dobře.“ (Miuccia Prada) Zatímco se Miuccia věnovala navrhování, vedení podniku převzal její manžel Patrizio Bertelli. Roku 1990 byl Pradě udělen prestižní titul Módního domu.

Kritika od Armaniho

O dva roky později přišla na svět mladší a levnější sestra společnosti Prada, Miu Miu (název je odvozen od Miucciiny přezdívky). Její návrhy si tak mohlo dovolit více žen. Dámská řada oblečení byla inspirována osobním šatníkem návrhářky. V roce 1994 předvedla svou kolekci na newyorském a londýnském týdnu módy. Po uvedení Miu Miu následovala značka Prada Sport, jejíž ikonická červená čára je téměř stejně rozpoznatelná jako symbol Nike.

V roce 1993 Prada mimo jiné získala ocenění Rady amerických módních návrhářů za své doplňky. Téhož roku byla uvedena i první kolekce pánské konfekce a obuvi.

To, co Pradu rozlišuje od ostatních značek, je její zdánlivé nerespektování módního průmyslu. Návrhářka si vždycky razila vlastní cestu. Její experimentování kdysi zahrnovalo pláštěnku, která byla průhledná do té doby, dokud nebyla mokrá. Sám Giorgio Armani, však její návrhy hanil. Její kreace označil za „ošklivé módní výstřelky.“

Kolekce Prady se v „nultých letech“ ohlížely do předešlých dekád a navracely oblečení punc excentrické ženskosti. V novém tisíciletí představila Prada první kolekci slunečních brýlí a dokonce i vlastní mobilní telefon. Dosud k nejžádanějším modelům patří sukně s pravými pavími pery, která byla uvedena na přehlídce v roce 2005.

V současnosti je Prada považována za jednu z nejvlivnějších společností módního průmyslu. 

Na začátku letošního roku oznámila společnost velkou novinu. Dvaapadesátiletý belgický návrhář Raf Simons kývl na nabídku od italské značky Prada. Designér nastupuje na pozici dalšího kreativního ředitele a spolu s Miucciou Prada bude navrhovat kolekce, a také spolurozhodovat o chodu firmy.

První plody jejich spolupráce budou mít lidé možnost shlédnout v září tohoto roku, na Fashion Weeku v Miláně. „Myslíme si, že je to pravděpodobně poprvé, kdy se dva návrháři, dva zralí návrháři, rozhodli spolupracovat,“ řekla novinářům Miuccia Prada (70).

Foto: ČTK/ABACA/Van Tine Dennis, YOUTUBE/YESWHY20