Osmý den měsíce března tradičně patří ženám a rozhodně v něm nejde pouze o květiny a sladkosti. Mezinárodní den žen má totiž mnohem hlubší myšlenku. Spojuje ženy po celém světě a zmiňuje témata jako rovnoprávnost či život bez násilí.

S nápadem ustanovit celosvětový svátek, který bude patřit ženám a jejich právům, přišla německá aktivistka Clara Zetkinová. Inspirací jí byla masivní newyorská stávka dělnic, které 8. března 1908 demonstrovaly za lepší pracovní i platové podmínky, ale také za zákaz dětské práce a za právo volit.  

Zetkinová o dva roky později předložila svůj návrh na ustanovení svátku na mezinárodní konferenci pro pracující ženy v Kodani a zástupkyně z celého světa její návrh jednomyslně podpořily.

Od té doby patří osmý březen něžnému pohlaví a téma letošního ročníku zní inovace a technologie pro rovnost pohlaví. I když je svět v mnoha ohledech moderní a ženy se ve svých právech posunuly hodně dopředu, stále je na čem pracovat a co zlepšovat.

Svátek a dárky

Protože se jedná o výjimečný den, neměly by chybět drobné dárky, kterými lze vyjádřit úctu, zájem i vděčnost za to, co všechno ženy pro své blízké a okolí dělají. A nemusí se jednat zrovna o krabici čokoládových bonbonů a rudý karafiát, jak tomu bylo v dobách minulých.

Pokud ve svém okolí nemáte nikoho, kdo by vás mohl obdarovat, udělejte to samy. Vážit si sama sebe a umět se ocenit je přeci tak důležité! Dopřejte si to, co udělá vaší duši a tělu dobře. Pořiďte si novou knihu, hezký kousek oblečení, voňavou kosmetiku nebo třeba vstupenku za kulturou.

Hydratační anti-aging tělové mléko Růže, Manufaktura, 289 Kč
Výživný krém na ruce Růže, Manufaktura, 209 Kč

 

 

Foto: Depositphotos.com, archiv firmy