Dříve byly symbolem trapnosti a špatného vkusu, ale dnes jsou svetry s vánočními motivy velmi trendy. A je jedno, jestli se jedná o klasický kousek se sněhulákem nebo vtipný svetřík s blikajícími světélky. Kýčovité svetry k Vánocům prostě patří. Dvacátého prosince navíc oslaví svůj mezinárodní den a zapojit se můžete i vy!

Kdo vymyslel svetry s vánočními motivy?

Je těžké zjistit, kdo si takový svetr oblékl poprvé, ale jisté je, že se staly důležitou součástí oděvů v komediích z osmdesátých let. První masově vyráběné vánoční svetry spadají do stejného období a nesly název „jingle bell sweaters“ (svetry s rolničkami, pozn. red.).

Tradice ugly sweater days

I když se k vynálezu ošklivého kousku oblečení nikdo zvlášť nehlásil, jejich nošení se stalo rozšířenou vánoční tradicí. V roce 2002 se konala v kanadském Vancouveru párty, na které byly jako dress code předepsané právě pleteniny s vánočními motivy. Od té doby se konají ugly sweater párty v koncertním sále Commodor Ballroom pravidelně a město Vancouver je považováno za rodiště ošklivých svetrů. Pořadatelé slavné vánoční akce, Chris Boyd a Jordan Birch, mají dokonce ochrannou známku na fráze „ugly Christmas sweater“ (ošklivý vánoční svetr, pozn. red.) a „ugly Christmas sweater party“ (párty ošklivých vánočních svetrů, pozn. red.).

A protože Vánoce jsou obdobím, kdy by si měli lidé pomáhat, výtěžek z vancouverského večírku putuje na kanadskou nadaci Make – a Wish, která pomáhá plnit přání dětem trpícím život ohrožujícím onemocněním.

Připojíte se letos k tradici i vy? Nabízíme vám pár stylových kousků pro inspiraci.

                              

Svetr z žakárového úpletu, H&M, 599 Kč    Pulovr s tučňákem, ONLY, na aboutyou.cz 589 Kč

                            

Tmavě zelený svetr Vero moda, na zoot.cz 569 Kč        Šedý svetr se sobem, F&F, 699 Kč

Více módy naleznete zde

Foto: depositphotos.com, Instagram