S penězi uměl nakládat opravdu bravurně a radili se s ním i nejpřednější bossové mafiánských rodin. Však mu také v podsvětí říkali ministr financí.

Ač byl Meyer Lansky (1902 – 1983) považován za jednoho z nejvlivnějších šéfů podsvětí, americkým úřadům se ho nikdy nepodařilo potrestat. Lansky měl skvělé analytické myšlení, ovládal burzovní spekulace a dokázal bez rizika vyprat peníze, aby mohl legalizovat zisky. Pocházel ze skromných poměrů a v mládí se potloukal v ulicích New Yorku. Zde pozoroval, jak se hrají kostky, a odkoukal triky, díky kterým se vyhrávalo. Právě kostky se staly zdrojem jeho prvních příjmů. Postupem času začal vydělávat nejen na hře, ale také na různých zakázkách spojených s vydíráním obchodníků a jiných násilných akcích. Jeho příjmy se neustále zvyšovaly, a tak se rozhodl uložit část peněz do banky na East Side na Manhattanu. Poslal svého kumpána, aby v ní uložil společný lup za šest tisíc dolarů, jenže ten je tam nakonec nedal. Po chvilce totiž přiběhl a povídá Lanskymu: „Meyere, tam ty prachy nemůžeme dát. Tu banku hlídá poloslepej, hluchej dědek, kterej celou službu prochrápe.“ Lansky se jen usmál a pochválil ho. A druhý den večer pak společně banku vykradli…

Prohibice – žně pro podsvětí

V roce 1919, kdy vstoupil v platnost tzv. Volsteadův zákon o zákazu alkoholu v USA, začaly mafiánským „famigliím“ zlaté časy. Věděl to i známý padouch a profesionální hráč Arnold Rothstein. Ten si uvědomoval, že takový kšeft nemůže dělat sám, a že se proto musí obklopit schopnými lidmi. Vybral si Lanskyho a stejně nechvalně známého Luckyho Luciana, aby mu pomáhali v nelegálním obchodu s alkoholem. Ani ne za dva roky společně vybudovali obrovskou organizaci, jejíž zisky se daly počítat v milionech dolarů. Zaměstnávali také načerno stovky lidí. O případné problémy se staral Lansky, který věděl, koho a kdy uplatit, případně ukládal peníze na anonymní účty ve švýcarských bankách. Finanční génius se neštítil ani vražd a postaral se o likvidaci řady nepříjemných konkurentů.

Kuba ho vyšla draho

Když roku 1933 skončila prohibice, měl už Meyer Lansky tolik majetku, že by jím zajistil několik generací dopředu. Jemu to ale nestačilo a rozhodl se dále investovat. Vrátil se k hazardním hrám, vlastnil kasina, podílel se na obchodu s narkotiky a kontroloval pornografický průmysl. Vlastnil i několik hotelů po USA a jak sám říkal, vedl větší organizaci než General Motors. Své peníze ukládal na anonymní účty a oficiálně neměl prakticky žádný majetek. V jednom případě ale narazila kosa na kámen, a to na Kubě, kde provozoval několik kasin. Když se totiž k moci dostal Fidel Castro, sen všech mafiánů – udělat z Kuby hráčský ráj – se najednou rozplynul jak mávnutím proutku. Jen Lansky přišel na Kubě o několik milionů dolarů. Následně investoval do hazardu na Bahamách a krátce nato se opět vrátil do Ameriky.

Těžký život psance

Jenže doma ho čekalo nepříjemné překvapení. Pro daňové úniky, nelegální sázky a několik vražd ho začala vyšetřovat FBI, která na něj nasadila své nejlepší lidi. I když byl
pravidelně odposloucháván, úřady stále neměly dost důkazů na to, aby ho mohly zatknout. To vše se zlomilo ve chvíli, kdy Lanskyho bývalý komplic Daniel Francis Ahearn porušil zákon omerty (mafiánský kodex, podle kterého musí mít všichni před policií ústa zamčená na zámek) a vesele vykládal FBI, jak s Lanskym pašovali alkohol, zabíjeli lidi a nelegálně provozovali hazard. Lansky věděl, že nemá šanci a rozhodl se uprchnout do Tel Avivu. Chtěl tu využít imigračního zákona, který povoluje židům z celého světa, že se mohou stát občany Izraele. Zpočátku se zdálo, že občanství dostane, ale po intervenci premiérky Goldy Meierové byla jeho žádost zamítnuta. Panovaly oprávněné obavy, že by se v Izraeli věnoval kriminální činnosti. Z Izraele se pak vypravil do Švýcarska, kde na něj na letišti čekala švýcarská policie, která mu sdělila, že nedostane vstupní vízum. Poté se zkoušel ještě usadit v Jižní Americe, ale i odtud ho vyhostili. Lanskymu bylo jasné, že ať se hne kamkoliv, FBI po něm půjde a dříve nebo později dosáhne toho, že se vrátí zpět do Ameriky, aby mohl být dále vyšetřován.

V chládku si moc dlouho neposeděl

Nakonec si koupil letenku do Miami, kde na něj už čekali agenti FBI. Nicméně v USA si neodseděl ani měsíc. Pomohly mu k tomu dobré kontakty a soudní kauce ve výši 600 tisíc dolarů. Později vyšetřování zmařilo jeho vetché zdraví. Ve staří totiž onemocněl rakovinou a potřeboval neustálý lékařský dohled. Zbytek života trávil doma v Miami Beach. Zemřel 15. ledna 1983. Spekuluje se, že v době smrti činil jeho majetek 300 miliónů dolarů. Finanční génius tak po celý život dokázal zdatně unikat finančním úřadům i policii…

Foto: profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.