Osmý den měsíce března tradičně patří ženám, a to nejen těm českým. Jde o svátek mezinárodní, který připomíná a oslavuje úspěchy žen po celém světě. Zapojit se do něj mohou také muži, pro něž je MDŽ skvělou příležitostí, jak svým blízkým ukázat, že si jich cení.

Tradice pořádání Mezinárodního dne žen se datuje do počátku 20. století a jeho zavedení nejspíše způsobila odvážná stávka dělnic v newyorské textilní fabrice. Ta se konala 8. března 1908 a tehdejší zaměstnankyně při ní demonstrovaly za lepší pracovní i platové podmínky, ale nejen to. Téma stávky bylo širší a zahrnovalo i požadavky, které se dotýkaly práva volit a zrušení dětské práce.

Rovnost pohlaví nebyla a v některých částech světa stále není samozřejmostí, a proto by nás měl tento den nabádat i k zamyšlení se nad touto problematikou. Mít rovný přístup ke vzdělání, k lékařské péči, platovým podmínkám i pracovním příležitostem, mít právo volit a žít bez násilí – i to jsou témata, kterých se den věnovaný ženám dotýká.

MDŽ u nás

Starší generace měly a možná ještě stále mají k Mezinárodnímu dni žen trochu averzi. V době komunismu totiž svátek patřil spíše mužům než ženám a po sametové revoluci to chvíli vypadalo, že dokonce upadne v zapomnění. Naštěstí se tak nestalo a my dnes můžeme oslavovat ženy i jejich schopnost a touhu prosadit se ve světě.

Tipy na dárky

Květina a bonboniéra patří mezi tradiční dárky, které ženy na MDŽ dostávají. Potěšit blízké však lze i zajímavou, vtipnou knihou, zážitkem, dobrým jídlem, krásným parfémem, šperkem či oblíbenou kosmetikou. 

Satirický komiks V kanclu, Pointa, 249 Kč

 

 

Foto: Depositphotos, archiv firem