„Sláva byla a je prokletím mého života a býval bych se bez ní obešel.“ To říkával americký herec Marlon Brando, který byl v roce 1999 časopisem Time označen za jednoho ze sta nejdůležitějších osob 20. století. Jeho styl hraní inspiroval několik významných umělců jako například Jamese Deana, Paula Newmana, Roberta De Nira, Al Pacina či Jacka Nicholsona. Dnes by tento lamač srdcí oslavil 96 let.

Americký herec, režisér a bojovník za dobrou věc Marlon Brando se narodil 3. dubna roku 1924 v Omaze. Jméno dostal po otci, který pracoval ve výrobě chemických krmiv a pesticidů, matka Dorothy se živila jako herečka. Oba měli velkou zálibu v popíjení, takže se o Marlona ani jeho dvě starší sestry příliš nestarali. V dětství se potloukal po ulicích a jeho náhradní rodinou se stala skupina mladíků, kteří měli podobný osud jako on. 

Od života na ulici ho nakonec zachránil povolávací rozkaz. Po odchodu z armády se rozhodl zkusit štěstí v Hollywoodu a povedlo se. První Marlonovým úspěchem byla role ve snímku Tramvaj do stanice Touha, za níž byl nominován na Cenu akademie. Nebylo to však poslední ocenění, které za herecké umění obdržel. Za svůj život přidal ještě dva Zlaté glóby, tři Ceny BAFTA, Cenu Emmy a dva Oscary.

Úspěchy slavil i na poli lásky. „Nemyslím si, že jsem byl stvořen k monogamii.“ Brandovi prošly postelí desítky žen i mužů. Nikdo s přesností neví, kolik herec zplodil dětí, ale hovoří o sedmi až dvanácti potomcích…

Brando ztvárnil bezpočet rolí, ale do paměti diváku se zapsal především postavou Vita Corleona v Coppolově snímku Kmotr. Kromě herectví se například věnoval pomoci obětem holocaustu, podepsal petici za práva homosexuálů a stal se i vyslancem Dětského fondu OSN.

Jeho konec však až tak slavný nebyl. Rolí ubývalo, kila rapidně přibývala a na natáčení chodil nepřipravený. Marlon Brando naposledy vydechl 1. července roku 2004, zemřel na respirační selhání.

Foto: ČTK