Komediálně laděná rodinná detektivka s předvánoční atmosférou ze známého lázeňského města Karlovy Vary, na motivy stejnojmenné knihy Marie Poledňákové.

Hlavním vypravěčem příběhu by sice správně měl být kpt. Kalina (Pavel Řezníček) – neúplatný policista, milující manžel, skvělý otec a báječný syn v jedné osobě, kdyby se ovšem ironií osudu hned na začátku filmu nepřesunul při automobilové nehodě do metafyzické podoby. Takto jsou jeho možnosti zasahovat do děje jen velmi omezené. Proto se jako duch musí spokojit s tím, že vyšetřování podivných okolností posledního případu přeberou jeho dvě děti a žena Vanda (Soňa Norisová). Stanou se amatérskými detektivy. Naštěstí mají ve svém kriminalistickém týmu také babičku a tchýni v jedné osobě (Eva Holubová) a jednoho životně nepraktického praktického lékaře (Hynek Čermák)…

Na snímku Soňa Norisová a Pavel Řezníček.
Ten, kdo tě miloval v datech a číslech:

  • 700 dětí přišlo na konkurz, který se konal 22. 10. 2017 v pražském kině Premiere Cinemas Hostivař.
  • První klapka padla 23. listopadu 2017, poblíž Prahy se točila autonehoda, při které zahynul Pavel Řezníček neboli kpt. Kalina.
  • Poslední klapka padla v pondělí 15. ledna 2018 v Černošicích.
  • Celkem proběhlo 25 natáčecích dnů, během kterých se štáb čítající na 60 členů podíval do
  • 6 míst ve středních a západních Čechách: Praha, Nová Ves pod Pleší, Černošice, Cheb, Boží Dar, Karlovy Vary.
  • Kromě mnoha hektolitrů vody během klíčové scény se také spotřebovalo 50 pytlů umělého sněhu a ve filmu se také objeví jeden živý pes, lední medvěd i osel.


Rozhovor s Marií Poledňákovou

Producenta filmu Adama Dvořáka dobře znáte z vaší předchozí spolupráce, kdy stříhal vaše filmy Líbáš jako Bůh, Líbáš jako ďábel. On přišel jako první s nápadem zfilmovat vaší knihu? Nebo jak to bylo?

Počátky filmu Ten, kdo tě miloval jsou poměrně spletité… Nejpřirozenější mi přišlo pokračovat s týmem filmů Líbáš jako. Jenže jsme se s producentem nedomluvili. Tak jsem stávající scénář přepsala na knihu, která byla mimochodem velmi úspěšná, a prodalo se jí přes 22 tisíc výtisků. Knihu jsem následně dala Adamovi Dvořákovi. Ten se rozhodl film podle ní produkovat i stříhat a jako režiséra si přizval Jana Pachla.

Podílela jste se na scénáři, který psal Jan Pachl? Probíhaly nějaké konzultace?

Scénář jsem četla, komentovala během našich pravidelných schůzek. Byla jsem vlastně takovým dramaturgem scénáře.

Vždy jste si pečlivě vybírala tým, se kterým jste vaše filmy realizovala. Co tým Ten, kdo tě miloval, sedl vám?

Je přirozené, že každý producent a režisér má svůj vlastní tým, se kterým se mu dobře pracuje. Tudíž jsem neměla ambice Adamovi do týmu mluvit. Měla jsem jen pár připomínek k hereckému obsazení. Třeba jsem nechtěla, aby hlavní ženskou postavu hrála Soňa Norisová. Pak jsem to hodně hlasitě odvolávala, protože jsem ji viděla hrát a velice se mi líbila. Ona je pro mne skutečný talent. A děkuji Adamovi, že si za ní stál a že ji pro mne objevil. Proces obsazování je náročná, i když velice zábavná práce.

Vraťme se k úplnému základu – tedy knize Ten, kdo tě miloval, která je vaším prvním kriminálním románem. Jak k tomu došlo, že jste tak trochu opustila žánr pro vás typický?

Najednou mne to začalo bavit. Zjistila jsem, že detektivka se píše mnohem lehčeji. Sice je velmi důležité dobře vystavět zápletku, na druhou stranu má přirozený tah k „čemusi“, což u „normální“ hry takto postavit nelze.

Je Ten, kdo tě miloval čistě příběh vaší představivosti nebo mají některé věci základ v reálném životě?

Reálný základ ve scénáři mají určitě Karlovy Vary. Je to pro mne prostředí, které dobře znám a tudíž ho mohu dobře zasadit do děje a pracovat s tím.

Odpovídá obsazení rolí tak, jak jste si je představovala, když jste knihu psala?

Určitě. Samozřejmě si dosazuji virtuálně konkrétní herce. Avšak ve filmu Ten, kdo tě miloval měl rozhodující slovo režisér Jan Pachl, Adam Dvořák a dramaturg Josef Viewegh.

A můžete říct, kteří to byli konkrétně?

To nemůžu, protože už si to nepamatuju (smích). Ale určitě Soňa Norisová neměla být Vanda, kterou mi vnutil Adam Dvořák, a dneska jsem za to ráda. Třeba u Vandy jsem si představovala blonďatou herečku, ale už nevím kterou …

Děti jsou pro vaši práci typické. Jak se vám líbí ti dva kluci, kteří ve filmu hrají?

Neprotestovala jsem, je to dobrý výběr.

Ptali jsme se tvůrců filmu Ten, kdo tě miloval, který je jejich váš neoblíbenější film. Který si myslíte, že to bude?

S tebou mně baví svět, asi…

Jaký film jste v poslední době viděla, co vás zaujal? A jaká kniha?

Mám šíleně ráda film Dobrý ročník, viděla jsem ho už snad desetkrát. A samozřejmě Láska nebeská – tu jsem viděla dvacetkrát. Taky se mi líbili Spojenci s Bradem Pittem a Marion Cotillardovou. Moje nejoblíbenější knížka je Jak voní tymián Marcela Pagnola.

Kdybyste teď psala nějaký scénář nebo knížku, co by to bylo?

Určitě detektivka.

Jak trávíte Vánoce, jaké jsou vaše zvyky, tradiční vánoční jídlo a nejoblíbenější jídlo vůbec?

Naše tradiční jídlo je kapr a bramborový salát. To teda miluju strašně. Divím se, že to neděláme přes rok. Koledy si začínám pouštět už dlouho před Vánoci. Na Štědrý večer se vždycky všichni scházíme u mne doma. Hezké bylo, když před dvěma lety napadlo mého syna a vnuka vzít na Štědrý den kytary. Hráli a my všichni zpívali koledy.

Můžete nám dát recept na ten bramborový salát?

Na našem receptu na bramborový salát není nic objevného, ale mám ho ráda. Ne cibuli, ne hrášek. Brambory, kořenová zelenina uvařená ve sladkokyselém nálevu, nakrájená na malé kostičky, šunka na malé kostičky, nastrouhaná vejce na tvrdo, majonéza a sůl.

Nejoblíbenější vánoční pohádka?

Vždycky se s chutí podívám na film Jak vytrhnout velrybě stoličku a na vánoční klasiku Pyšnou princeznu.

Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Šimková Veronika; ČTK/Zezulka Tomáš

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.