Přinesli jste si domů malé koťátko nebo o pořízení nového mazlíčka teprve uvažujete a nejste si jistí, co vše starost o něj vyžaduje? Není to tak náročné, jak se zdá, ale péči nepodceňujte. Obzvlášť u koťat. Kočka vám pozornost vrátí jako dlouholetý parťák. Pokud budete dbát na její zdraví a psychickou pohodu, bez problému tu s vámi bude i 15 let.

Před přivítáním nového člena rodiny připravte základní nezbytnosti. Začít můžete toaletou. V nabídce je spousta typů různých velikostí, tvarů či krytů. V záchodku by se kočka měla pohodlně otočit a mít možnost hrabat. Nevyplatí se kupovat malou toaletu pro koťátko, kterou pravděpodobně budete brzy měnit, až kočka vyroste. Pokud rovnou pořídíte větší, ujistěte se, že je kotě schopné přelézt přes vyšší okraje. Z estetického důvodu je vhodné pořídit kryté toalety. Méně zapáchají a při hrabání nelétá stelivo všude kolem. Záchod umístěte na klidné místo, ke kterému bude mít kočka neustále přístup. Nedávejte jej blízko misek s jídlem. Kočky jsou čistotné a potřebu v blízkosti své potravy nejspíš odmítnou vykonávat.

Nyní přichází na řadu misky. Potřebovat budete minimálně dvě: na vodu a na jídlo. Pokud budete suchou potravu doplňovat konzervami, pořiďte na každý typ žrádla různé misky. I kočky jsou náchylné k obezitě, proto podle toho uzpůsobte krmení. Suché granule mohou být pro vaši šelmu k dispozici po celý den. Dvakrát denně by strava měla být doplněna šťavnatým krmivem – kvalitními kapsičkami nebo konzervami. Při výběru vždy dbejte na složení krmiva. Kočkám do jednoho roku pořiďte speciální krmivo pro koťata. Doporučujeme zaměřit se na ta s přívlastkem prémiová či superprémiová. Například prémiové granule VivaVita obsahují veškeré potřebné vitaminy a živiny a jsou vhodné pro koťata všech plemen. Prodává je společnost Mountfield. Výhodou je, že u stejné značky můžete zůstat do dospělosti kočky a svého mazlíčka můžete občas odměnit i kvalitními pamlsky tohoto výrobce.

Kromě potravy a toalety budete pro koťátko pořizovat také pelíšek a odpočívadlo. Odpočívadla bývají spojená se škrabadlem, které je důležité nejen k broušení drápků, ale i ke značkování teritoria. Pelíšek vyberte co nejvíc uzavřený, aby se koťátko mělo kam schovat v případě nejistoty. A nezapomeňte na hračky.

O koťátko se pravidelně starejte. Dbejte na jeho hygienu, vyčesávejte mu srst a nepodceňujte ani preventivní návštěvy veterináře. Kočka vám svou vděčnost dá najevo a vy v těžších chvílích oceníte přítomnost huňatého mazlíčka.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.