Chcete se naučit cestovat levně, a přitom komfortně? Stačí vědět, jak na to. Mnohdy můžete během jedné cesty ušetřit tolik, že si za to koupíte třeba i další letenky. 

Plánujte od A do Z

Pokud chcete opravdu ušetřit, naplánujte si celou cestu od začátku až do konce, se vším všudy. Promýšlejte, kdy, kam a na jak dlouho pojedete. Když vyrážíte mimo sezónu, určitě bude výhodnější ubytování, ale i další položky, třeba letenky. Nastavte si rozpočet. Je dobré nejen vědět, kolik co v dané zemi stojí, podle toho také určíte, kolik si dovolíte utratit.

Cestujte ve více lidech

Pokud nejste vášniví solo cestovatelé, jezděte alespoň ve dvou či více lidech. Vezměte svou drahou polovičku, kamarády nebo rodinu. Jestliže nemáte s kým jet nebo nikoho neláká vámi vybraná destinace, najděte si parťáka přes internet, který má stejnou cestu či cíl. Můžete si dělat společnost, a ještě si rozdělit výdaje na cestu, třeba za benzin.

Najděte si levnější ubytování

Portály jako Airbnb či Booking už asi znáte. Zapomeňte na hotely, ale zkuste ubytování u někoho doma. Na výběr máte pronájem pokoje, ale někdy i celého bytu. Pokud chcete ušetřit ještě více, vyrazte pod stan do kempu. Výhodou je, že nejste závislí na hostiteli a jeho ubytování. Jednoduše si přejedete, kam potřebujete, a přespíte ve stanu či jenom ve spacáku pod širým nebem.

Jezte jako místní

I jídlo se může mnohdy výrazně prodražit, hlavně pokud vybíráte drahá a výrazně turistická místa. Podle recenzí na internetu dnes snadno zjistíte, kde se najíte dobře a levně, a kam se naopak vyplatí nechodit. Jezte jako místní. Nejlepší je se jich rovnou zeptat. Pokud bydlíte u někoho doma, máte ideální příležitost se zeptat, kam zajít a kde se dobře najíst za rozumné ceny.

Zaměřte se i na dopravu

Hodně se dá ušetřit také na dopravě. Pokud chcete jet v rámci Evropy a letenky se vám zdají drahé, koukněte, jestli neušetříte, když vyrazíte autobusem či vlakem. Někdy je výhodné vyrazit nočním vlakem, a ráno už můžete klidně koukat na moře. Jestliže plánujete pronajímat auto v dané destinaci, zkuste to ve více lidech. Nebo si pronajměte skútr či kolo. Ve městech zkuste co nejvíce chodit pěšky a MHD využít jen co nejméně, na delší vzdálenosti. I za to se dá dost ušetřit.

Už víte, kam letos vyrazíte? Ať už to bude do Čech nebo do zahraničí, nezapomeňte vyřídit cestovní pojištění a vybavit se pro všechny případy hotovostí. Zřiďte si běžný účet se spolehlivým výběrem z bankomatu, například u MONETA Money Bank zdarma. Pokud se vydáte do zahraničí, podívejte se také na kurzovní lístek.