Léto je jako stvořené k party s přáteli, grilování, večernímu pojídání a pití a bohužel také k neúměrnému přibírání na váze. Trávení nám totiž, právě v tohle období, funguje z celého roku nejhůř.

Léto… znamení, že je čas vyrazit ven, užívat si sluníčka, grilování a zábavy s přáteli. Někdy je toho „užívání“ bohužel moc a to zejména po stránce stravovací. Pivo, cidery nebo koktejly jsou sice výborné, ale kaloricky více než výživné a s váhou při větší konzumaci pěkně zamávají.

Stejný problém je pak večerní přejídání. Je dlouho světlo a tak na rozdíl od zimy, kdy po práci vyrážíme nejčastěji do tepla svého domova, jdeme v létě ven. S tím je spojena pozdní večeře, často až kolem deváté nebo dokonce desáté hodiny. A právě večerní jídlo je pro naše trávení, které v létě funguje z celého roku nejpomaleji, velkou zátěží.

Co dělat abychom nepřibírali

Pro mnoho lidí je pak velkým překvapením, že v létě naberou. Leckdy i pěknou řádku kil. Pojídání a popíjení totiž probíhá tak nějak „mimochodem“, jsme dlouho vzhůru, bavíme se a něco zobeme. Pokud si tedy chceme udržet štíhlou linii i v horké letní dny, měli bychom večeřet do sedmi hodin a po této hodině jíst jen zřídka.

Pokud vyrážíme na party, ideálním drinkem je víno nebo vinný střik a k tomu velké množství vody. Ostatní nápoje, zejména koktejly, bychom si měli dopřávat jen vzácně. Trávení v létě pracuje pomalu, takže když se ho naučíme nepřetěžovat odvděčí se nám. Protože sluníčko nám „dobíjí baterky“, bylo by dobré také investovat více energie do sportu, který nám pomůže spálit nějaké kalorie. 

foto: depositphotos.com/dasha11

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.