Krásu i blahodárný vliv léčivých kamenů na lidský organismus objevili už naši předkové, nicméně jejich harmonický vliv na psychické i fyzické neduhy oceňujeme i dnes. Ušlechtilé polodrahokamy jsou nositeli přírodní síly – energie, která léčí. V seriálu Ženy Dívky vám v abecedním pořadí představujeme ty nejlepší, nejbarevnější a v pravém slova smyslu magické.

Esmerald (Smaragd)

Tento drahý kámen se volně nachází v různých odstínech zelené – od světlé až po tmavou a jeho naleziště jsou v Kolumbii, v Indii, v Rusku, v Pákistánu, v Brazílii nebo například v Austrálii. Jeho elementem je země a planetou Venuše.

Duchovní účinky: Smaragd má velmi vysokou vibrační úroveň. Již ve starověku jej lidé nazývali kamenem blahobytu a říkalo se o něm, že pokud jej dostane darem nevěrný partner, změní svou barvu na ošklivě hnědou. Tento kámen odnímá veškerou negativitu, stabilizuje a uklidňuje. Mysl pod jeho vlivem získává pocit bezpečí, je výrazným stimulantem srdeční čakry, kterou otevírá a aktivuje. Podporuje také schopnost spolupráce a empatii k druhým.

Léčebné účinky: Tento univerzální léčitel zlepšuje činnost srdce i zrak, příznivě působí také na hodnoty krevního tlaku. Pomáhá se vypořádat se záněty sliznic a horních cest dýchacích. Snižuje také revmatické potíže, ale blahodárně působí rovněž na imunitní systém a celkovou regenerační schopnost organismu.

Nabíjení a očista: Čistíme pod proudem vlažné vody, nabíjíme pouze krátce na nepřímém slunci

Eudialyt

Tento vzácný minerál se vyskytuje jen na několika málo nalezištích, která jsou v Kanadě, na Madagaskaru, v Rusku nebo v Grónsku. Jeho nejčastějšími barvami jsou růžová, červená, červeno-hnědá nebo černá. Méně často se objeví v zelené žluté nebo fialové. Jeho elementem je oheň.

Duchovní účinky: Je silným energetickým krystalem, který harmonizuje korunní čakru a má tudíž moc nám pomoci překonávat pochybnosti i strach a umožňuje dosažení vyšších cílů. Je nejen kamenem nových začátků, objevů, ale i vlastní životní cesty. Temně fialový eudialyt podporuje soustředění se na sebe a obrací pozornost k osobním touhám i přáním.

Léčebné účinky: Tento kámen léčí na více úrovních. Nejen že dokáže dodat potřebnou energii v případě vyčerpání, harmonizuje také nervový systém, zrakové nervy a velmi příznivý vliv má i na Alzheimerovu chorobu a Parkinsonovu nemoc. Tělo povzbuzuje k nastartování samoléčebných procesů.

Nabíjení a očista: Nabíjíme i čistíme energií slunečních paprsků.

Epidot

Tento kámen, jehož živlem je vzduch, se dováží až z daleké Brazílie, kde se vyskytuje v odstínech šedočerné, zelenošedé, zelené až žlutozelené barvy.

Duchovní účinky: Epidot přináší mysli hluboký klid a relaxaci a pomáhá odbourávat veškerý nahromaděný stres, včetně usazených bolestných zážitků, pocitů a vzpomínek. Tzv. pročišťuje usazené emoce.  Zvyšuje a dodává osobní sílu a odkrývá důležitý, třebaže skrytý, vnitřní potenciál. Pomáhá harmonizovat auru a pozitivně působí na solar plexus.

Léčebné účinky: Stimuluje imunitní systém, zlepšuje systém trávicí. Blahodárně působí na poruchy, jež se týkají nervové soustavy, má dobrý vliv na pleť, kterou změkčuje a vyhlazuje. Je vhodný i na podporu jater, usnadňuje vstřebávání živin do krevního řečiště.

Nabíjení a očista: Kámen čistíme delší dobu pod proudem vody, nabíjíme na přímém slunci libovolně dlouhou dobu.

 Foto: Profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.